За календарем настала весна, але, споглядаючи навколо, цього точно не скажеш. Особливо це стосується деяких областей України, у котрих нещодавно пройшли снігопади, яких не бачили понад 100 років. Це аномальне явище призвело до того, що деякі суб’єкти господарювання не змогли взагалі виконати свої зобов’язання за договорами чи суттєво порушили деякі умови контрактів. Зокрема, через снігову хуртовину мало хто зміг вчасно поставити товар або надати деякі послуги. А за це, як відомо, у договорах передбачено чималі штрафи та пеня. І якщо хтось може ввійти в становище тих, хто потрапив у непогоду, і пробачити їм невчасну поставку або ж іншу затримку у виконанні договорів, то знайдуться й такі, хто вимагатиме виплати штрафів.
Одним із пунктів договору, який звільняє або ж дає якісь послаблення на виконання взятих обов’язків, є пункт, присвячений форс-мажорам або непереборній силі. А чи можна до таких віднести надзвичайний снігопад? Далі спробуємо розібратися разом
Що таке форс-мажор і непереборна сила
Ані Цивільний кодекс України (далі — ЦКУ), ані Господарський кодекс України (далі — ГКУ) не містять таких термінів, як «форс-мажор» або « форс-мажорні обставини». У діючих законах їх також не знайти. Натомість є таке поняття, як «непереборна сила».