Ситуація, яка склалася в нашій країні із земельними ділянками сільськогосподарського призначення, доволі неоднозначна. А мораторій, що діє на відчуження таких земель, сприймається населенням двозначно. Особливо враховуючи те, що наприкінці 2012 року дію мораторію продовжили ще на 3 роки, тобто до 1 січня 2016 року. Фактично сьогодні громадяни та юрособи не можуть вільно розпоряджатися своєю власністю. Така заборона закріплена в п. 15 р. Х ЗКУ, і діє вона не лише на землі сільгосппризначення, а й на земельні частки (паї). Водночас є й певні винятки.
Докладніше зупинимося саме на способах відчуження земельних ділянок, виділених у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства (далі — земельні ділянки), і земельних паях, які ще не виділені в натурі.
Отже, законодавчо закріплено можливість передавати згадані вище земельні ділянки та паї в спадщину та здійснювати обмін земельної ділянки на іншу земельну ділянку (п. 15 р. Х ЗКУ).
Зверніть увагу!
Обмінювати дозволено тільки земельні ділянки, тобто якщо земельний пай не виділений у натурі, його можна лише передати в спадщину.