Протягом 2 років директор підприємства за власні кошти здійснював орендні платежі як підзвітна особа. Надані ним авансові звіти проводили в бухгалтерському обліку, але розрахунок за ними не робили, оскільки для цього не було коштів. Які наслідки такого несвоєчасного розрахунку можуть бути в підприємства? Чи може у цьому випадку підприємство провести розрахунок шляхом перерахування заборгованості на особисту банківську картку директора?

ВІДПОВІДЬ: Жодних наслідків у зв’язку з несвоєчасним розрахунком із підзвітною особою (директором) у такому випадку не буде. Єдині негативні наслідки для підприємства можуть виникнути лише зі спливом строку позовної давності за підзвітною заборгованістю, що призведе до виникнення доходу в бухгалтерському обліку з відповідним впливом на об’єкт обкладення податком на прибуток. Розрахунок із директором можна здійснити й у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на особисту банківську картку директора. Далі — детальніше.

За порушення строків розрахунку з підзвітними особами, передбаченими п. 170.9 ПКУ та п. 19 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148 (далі — Положення № 148), відповідальність передбачена тільки для підзвітної особи за несвоєчасне повернення невикористаних грошей. У разі протилежної ситуації, коли боржник — підприємство, жодної відповідальності немає. Ба більше, навіть строк, протягом якого підприємство зобов’язане повернути гроші працівникові, не встановлено.

Роз’яснення щодо цього питання міститься в категорії 109.14 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua).