Підприємство придбаває питну воду та каву для офісу компанії. Їх переважно використовують працівники. Чи має право підприємство на податковий кредит за такими операціями? Чи можуть податківці розцінити забезпечення водою та кавою працівників як додаткове благо із відповідним оподаткуванням?

ВІДПОВІДЬ: Розгляньмо податкові наслідки придбання води та кави для працівників офісу компанії.

ПДВ

Передусім з’ясуймо, чи належать витрати на забезпечення водою та кавою працівників до госпдіяльних. Саме це завжди було каменем спотикання у суперечках із податківцями.

Забезпечення водою працівників

Власник або вповноважений ним орган повинен, зокрема, неухильно дотримуватися правил охорони праці працівників, поліпшувати умови їх праці й побуту (ст. 141 КЗпП). Роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити дотримання вимог законодавства щодо охорони праці (ст. 13 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 р. № 2694-XII, даліЗакон № 2694). Для працівників, зайнятих на роботах із важкими та шкідливими умовами праці, передбачено безкоштовне забезпечення газованою солоною водою (ст. 7 Закону № 2694). У разі придбання спеціальної води для таких працівників навіть доводити не треба, що це пов’язано з госпдіяльністю, до того ж такі витрати зазначені в Переліку заходів і засобів з охорони праці, затвердженому постановою КМУ від 27.06.2003 р. № 994. А ось для офісних працівників така вимога відсутня. Водночас кожен працівник як звичайний громадянин має право на безпечну питну воду й належні умови праці (ст. 4 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 р. № 4004-XII). Тобто законодавство вимагає, щоб роботодавець створював для працівників належні умови праці, до яких, ми вважаємо, можна віднести, зокрема, і наявність призначеної для споживання людиною питної води, яка відповідає санітарним нормам і гігієнічним вимогам.

Тому, аби довести госпдіяльність витрат на придбання питної води для адмінперсоналу й працівників офісу, існує два варіанти.