Як фізособі отримати пільгу із земподатку

(коментар до роз’яснення Міндоходів від 27.08.2013 р.)

Фахівці Міндоходів роз’яснили, за яких умов фіз­особа може розраховувати на отримання пільги щодо сплати земподатку та які документи й куди потрібно подати для цього.

Насамперед зазначимо, що відповідні пільги можуть отримати лише ті особи, які перелічені в п.п. 281.1, 281.3 ПКУ, якщо в їхній власності (користуванні) перебувають земділянки певного виду цільового призначення в межах граничних норм, прописаних у п. 281.2 ПКУ.

Відтак, аби звільнитися від сплати земподатку, фізособа, яка має право на таку пільгу, згідно із коментованим роз’ясненням, повинна звернутися до територіального органу Міндоходів за місцезнаходженням земельної ділянки із заявою довільної форми (зі зразком можна ознайомитися далі). До заяви слід додати документи, що підтверджують право на отримання такою особою пільги. До останніх, у своєму роз’ясненні податківці відносять, зокрема:

 • паспорт;
 • пенсійне посвідчення;
 • посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС»;
 • посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи»;
 • посвідчення «Учасник бойових дій»;
 • посвідчення «Інвалід війни»;
 • посвідчення «Учасник війни»;
 • посвідчення «Член сім’ї загиблого» тощо.

Аналогічну думку податківці висловили в ЄБПЗ1 (підкатегорія 112.04).

Зауважимо!

Додатково до Податкової варто надати й документи, які посвідчують право власності на відповідні земельні ділянки.

Право на застосування пільги мають лише платники земподатку, тобто власники земельних ділянок та/або земельних часток (паїв) та землекористувачі (ст. 269 ПКУ). На цьому ж наголошують і самі податківці в ЄБПЗ. Водночас вони додають, що право на пільгу мають ті власники та землекористувачі, у яких наявні документи, що підтверджують право власності або постійного користування на земельну ділянку й лише після оформлення такого права в законодавчо встановленому порядку та внесення відповідних даних до державного земельного кадастру, тобто з моменту державної реєстрації (ст. 125 Земельного кодексу України).

Тож, як бачимо, подавати документи, які підтверджують право власності, усе ж потрібно.

Постає інше запитання: коли подавати таку заяву й підтверджувальні документи для отримання пільги із земподатку?

На жаль, у коментованому роз’ясненні податківці не уточнили цього нюансу. Тож припускаємо, що подати їх варто до 1 липня поточного року. Адже саме до цієї дати фізособам податківці мають надіслати повідомлення-рішення, у якому зазначено суму земподатку, котру слід сплатити (п. 286.5 ПКУ). Водночас заборони подати заяву після отримання повідомлення-рішення немає. Однак при цьому податківці мають зробити перерахунок та надіслати або вручити фізособі нове повідомлення-рішення, а це зайва тяганина, яка вимагає немало часу.

У разі якщо право власності на земділянку перейшло протягом року, і новий власник має право на застосування пільги, то заяву радимо подати відразу після реєстрації права власності (користування) на таку земділянку. Адже ПКУ не уточнює, протягом якого конкретно строку податківці надсилають повідомлення-рішення, а лише зазначають: «контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності» (п. 286.5 ПКУ).

Підсумуємо

Фізособі для отримання пільги зі сплати земельного податку необхідно:

 • належати до однієї з пільгових категорій населення, які зазначені в п.п. 281.1 та 281.3 ПКУ;
 • бути платником земподатку, тобто мати у власності чи в користуванні земельну ділянку відповідного цільового призначення, що повинно підтверджуватися правовстановлюючими документами;
 • подати заяву довільної форми до територіального органу Міндоходів за місцезнаходженням земділянки (зразок див. далі) та відповідні документи, що засвідчують право такої особи на пільгу.

Вероніка ОРЛОВА,

податковий консультант
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

1 Єдина база податкових знань. Розміщена на офіційному сайті Міндоходів України — www.minrd.gov.ua.

Зразок

Начальнику Броварської Об’єднаної
Державної податкової інспекції
Головного управління Міндоходів
у Київській області
Гуцалу А. В.

 

Петрова Петра Петровича,
що зареєстрований за адресою:
м. Київ, вул. Краківська, 29, кв. 154
Паспорт серії МП № 264586
ІПН 2154876354

 

 

Заява

 

Прошу надати мені, Петрову Петру Петровичу — пенсіонеру за віком, пільгу зі сплати земельного податку за земельну ділянку, із цільовим призначенням — землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розміщена на території Красилівської сільської ради Броварського району. Розмір земельної ділянки — 1,2 га, кадастровий номер 125486257845:01:158:058.

 

 

 

01.04.2013 р.                                                     Петров                                             П. П. Петров