Державна підтримка населення та ОСББ за програмами енергозбереження

Як пам’ятаємо, іще два-три роки тому Уряд агітував населення встановлювати газові котли, щоб економити на електроенергії. Але вже минулого року громадянам наполегливо почали рекомендувати перейти з газового на електричне опалення та на використання альтернативних джерел енергії. Навесні 2015 року, коли вартість газу зросла відразу в декілька разів, це питання стало ще актуальнішим. Тому проаналізуймо, які нині можливості й підтримку держава надає громадянам, котрі бажають замінити газовий котел на електричний чи твердопаливний або утеплити власну оселю.

Державна цільова економічна програма енергоефективності й розвитку сфери виробництва енергоносіїв із відновлювальних джерел енергії й альтернативних видів палива на 2010–2015 рр. затверджена постановою КМУ від 01.03.2010 р. № 243 (даліДержавна програма енергозбереження). На її виконання постановою КМУ від 17.10.2011 р. № 1056 було затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження (даліПорядок № 1056). Ним визначено енергозберігаючі заходи й порядок використання коштів, передбачених у спецфонді держбюджету, що отримані від ЄС у рамках фінансування програми «Підтримка виконання Енергетичної стратегії України в галузі енергоефективності та відновлювальних джерел енергії».

Слід зазначити, що енергозберігаючі заходи за останній рік змінювалися вже тричі, і можна виділити три  періоди, коли ці зміни були істотними.

Із 09 жовтня 2014 року до Державної програми енергозбереження й Порядку № 1056 було внесено зміни постановою КМУ від 01.10.2014 р. № 491, якими й була передбачена можливість для населення відшкодувати частину суми кредиту, отриманого на придбання котлів із використанням будь-якого палива (окрім природного газу), отриманого в ПАТ «Державний ощадний банк України» (далі — Ощадбанк).

Із 12 травня 2015 року можливість отримати відшкодування з бюджету частини суми кредиту з’явилася й у громадян, які вирішили придбати енергоефективне обладнання та матеріали для утеплення своєї оселі, а також у об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (далі — ОСББ) і житлово-будівельних кооперативів (далі — ЖБК). Також розширили список банків, через які можна отримати кредити із частковим відшкодуванням, залучивши до реалізації Державної програми енергозбереження, окрім Ощадбанку, іще ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» (далі — Укрексімбанк) та «Укргазбанк».

Із 27 серпня 2015 року до Порядку № 1056 унесли важливі зміни постановою КМУ від 12.08.2015 р. № 614 (даліПостанова № 614), згідно з якими:

 • у новій редакції виклали перелік енергозберігаючого обладнання та матеріалів, які можна придбати   в кредит із частковою компенсацією з бюджету;
 • збільшили граничний розмір суми часткової компенсації на одну квартиру (за одним кредитним договором);
 • установили особливі умови відшкодування частини суми кредиту для фізосіб, яким призначено субсидію, збільшивши розмір компенсації з бюджету ― 70% суми кредиту, а для ОСББ, у яких є такі фізособи, ― суму відшкодування визначатимуть за формулою.

Оскільки Постановою № 614 передбачено, що для кредитів, узятих до набрання чинності цією Постановою (27.08.2015 р.), діє старий порядок відшкодування частини суми енергозберігаючого кредиту, далі розповімо про те, який порядок діяв до вказаної дати й зазначимо, що тепер змінилося.

Енергоефективні заходи для населення й ОСББ

Такі заходи передбачено абзацами 16–18 розділу «Завдання і заходи» Державної програми енергозбереження, а механізм використання коштів, отриманих від ЄС на заходи щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження, визначає Порядок № 1056. Для населення і ОСББ до 26.08.2015 р.  діяли такі заходи стимулювання впровадження енергоефективності, зокрема, для:

 • ОСББ і житлово-будівельних кооперативів — відшкодування частини суми кредиту, залученого на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів, перелічених у пп. 3 п. 3 Порядку № 1056;
 • населення — відшкодування частини суми кредиту, залученого на придбання котлів із використанням будь-яких видів палива (за винятком природного газу), що передбачено пп. 4 п. 3 Порядку № 1056;
 • населення — відшкодування частини суми кредиту, залученого на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів, перелічених пп. 41 п. 3 Порядку № 1056.

Із 27.08.2015 р. змінилися переліки енергоефективного обладнання та матеріалів, які можна придбати в кредит із частковим відшкодуванням (див. Перелік 1, Перелік 2, Перелік 3). А електричні котли тепер можна придбавати лише для електричного теплоакумуляційного обігріву та гарячого водопостачання, також до списку потрапили додаткове обладнання та матеріали до них.

Часткова компенсація відсотків за користування кредитами, отриманими фізособами у фінансових установах, на придбання енергоефективного обладнання, технологій і проведення відповідних робіт передбачена також пп. 6 п. 4 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виконання Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв і відновлювальних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010–2015 роки, затвердженого постановою КМУ від 29.06.2011 р. № 689 (даліПорядок № 689). Але таких енергозберігаючих заходів немає в нинішній редакції Державної програми енергозбереження, тому Порядок № 689 фактично не працює. Однак є регіональні та місцеві програми часткової компенсації відсотків за користування енергозберігаючими кредитами, про які йтиметься далі.

Наразі розгляньмо, які умови та порядок передбачені для кожного з перелічених енергозберігаючих заходів, які майже не змінилися.

Загальна схема кредитування населення й ОСББ із компенсацією частини кредиту

У списку фінансових установ, які надають кредити на придбання енергозберігаючих товарів населенню, є:

 • Укргазбанк, який надає кредити за кредитною програмою «Тепла оселя»;
 • Ощадбанк ― за кредитною програмою «Ощадний дім»;
 • Укрексімбанк ― за кредитною програмою «Тепле житло».

Кредит надається шляхом безготівкового перерахування коштів на рахунок продавця (постачальника) енергозберігаючого обладнання, матеріалів на підставі виписаного рахунка на енергозберігаючий товар. Умови кредитування фактично однакові в усіх банках — партнерах програми, можуть дещо відрізнятися суми відсотків і разова комісія, але загалом відсоткова ставка для населення не перевищує 25% — це умова держави.

Загальна схема кредитування за всіма кредитними програмами майже однакова, але є певні відмінності щодо максимальної суми кредиту, у т.ч. — іноді й залежно від регіону (детальніше див. схему 1).

Таблиця 1

Розмір відшкодування частини суми кредиту фізособам й ОСББ для кожного заходу

№ з/п

Захід з енергозбереження

Нормативна підстава

Розмір відшкодування до 26.08.2015 р.

Розмір відшкодування із 27.08.2015 р.

1

Відшкодування ОСББ і ЖБК частини суми кредиту, залученого на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів

пп. 3 п. 3, п. 4 Порядку

№ 1056

40% суми кредиту, але не більш ніж 10000 грн за одним кредитним договором

40% суми кредиту, але не більш ніж 14000 грн за одним кредитним договором**

2

Відшкодування населенню частини суми кредиту, залученого на придбання котлів із використанням будь-яких видів палива та енергії (за винятком природного газу)*

пп. 4 п. 3, п. 4 Порядку

№ 1056

20% суми кредиту, але не більш ніж 5000 грн за одним кредитним договором

20% суми кредиту, але не більш ніж 12000 грн за одним кредитним договором**

3

Відшкодування населенню частини суми кредиту, залученого на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів

пп. 41 п. 3, п. 4 Порядку

№ 1056

30% суми кредиту, але не більш ніж 10000 грн за одним кредитним договором

30% суми кредиту, але не більш ніж 14000 грн за одним кредитним договором**

* Із 27.08.2015 р.придбання котлів із використанням будь-яких видів палива та енергії (за винятком природного газу й електроенергії (окрім електричного теплоакумуляційного обігріву та гарячого водопостачання)) і відповідного додаткового обладнання та матеріалів до них

** Із 27.08.2015 р. позичальникам-фізособам, яким призначена субсидія на житлово-комунальні послуги, відшкодовуватимуть 70% суми кредиту, але  для придбання: котлів (обладнання та матеріалів до них) ― не більш ніж 14000 грн, для іншого енергозберігаючого обладнання та матеріалів ― не більш ніж 14000 грн, якщо позичальником є ОСББ, то розмір відшкодування розраховують за формулою, але не більш ніж 14000 грн.

При цьому бюджетні кошти не можуть бути спрямовані на оплату будь-яких штрафів і пені, нарахованих згідно з умовами кредитного договору. Далі розгляньмо детальніше, на яких умовах надаються енергозберігаючі кредити населенню й ОСББ.

Відшкодування частини суми кредиту фізособам-позичальникам здійснюється одноразово, водночас позичальник може отримати відшкодування за кожним із заходів лише раз протягом одного бюджетного року.

Алгоритм надання кредиту й компенсації частини суми кредиту такий:

 • фізособа (ОСББ) отримує рахунок-фактуру в магазині на твердопаливний або електричний котел (інше енергозберігаюче обладнання, матеріали) і подає до відділення Ощадбанку (Укргазбанку, Укрексімбанку);
 • банк перевіряє платоспроможність позичальника та, якщо не виникає заперечень, укладає з ним кредитний договір;
 • банк перераховує кошти на рахунок постачальника (магазину) відповідно до рахунка-фактури;
 • фізособа (ОСББ) повинна надати банку підтвердження факту придбання товару (чек, видаткова накладна тощо);
 • банк раз на місяць (до 20 числа наступного місяця) формує зведений реєстр виданих кредитів і подає його до агентства Держенергоефективності;
 • агентство щомісяця (до 25 числа наступного місяця) перераховує банку кошти для відшкодовування позичальнику до 20% (30%, 40%) частини суми кредиту;
 • банк зараховує протягом трьох робочих днів кошти на рахунок позичальника для погашення частини суми кредиту.

На практиці від моменту отримання енергозберігаючого кредиту до компенсації державою його частини минає близько двох місяців.

Зверніть увагу!

Часткова компенсація кредиту надається за Державною програмою енергозбереження тільки для вартості енергозберігаючого обладнання та матеріалів, а частина кредиту, надана на виконання робіт, компенсації не підлягає.

Зобразимо на схемі 1 загальний механізм кредитування й отримання компенсації частини суми кредиту.

Схема 1

Механізм отримання кредиту й компенсації його частини

І. Відшкодування фізособам частини наданого кредиту на придбання енергозберігаючих товарів

Як сказано вище, загальна схема надання кредитів й умови кредитування в банків-партнерів дуже схожі, але певні відмінності є для максимальної суми кредиту, авансового внеску, комісії (разова чи щомісячна), вимог до позичальника, форми надання кредитів і забезпечення кредиту. Зобразимо на схемі 2 основні відмінності кредитування в трьох банках-партнерах Державної програми енергозбереження:

Схема 2

Яке обладнання та матеріали населення може придбати в кредит

Детальний перелік енергозберігаючого обладнання та матеріали, які можна придбати в кредит, мають відповідати вимогам і державним стандартам, які наведено тут . А список компаній-виробників, постачальників, дилерів енергозберігаючого обладнання та матеріалів наведено за посиланнями http://www.oschadbank.ua/ua/private/loans/programs/energy/partners2508.pdf і http://www.ukrgasbank.com/ukr/personal/credits/warmhouse/.

Узагальнений перелік енергозберігаючого обладнання та матеріалів, які можна придбати фізособі в кредит із частковою компенсацією, наведемо у схемі 3.

Схема 3

Із 27.08.2015 р. можна взяти кредит із частковим відшкодуванням на придбання котлів із використанням будь-яких видів палива й енергії (за винятком природного газу та електроенергії (окрім електричного теплоакумуляційного обігріву та гарячого водопостачання) і відповідного додаткового обладнання та матеріалів до них. А переліки енергозберігаючого обладнання та  матеріалів тепер визначено окремо для одноквартирних і двоквартирних житлових будинків (див. Перелік 1) і  для квартир у багатоквартирних будинках (див. Перелік 2).

Що потрібно від фізособи для отримання часткової компенсації кредиту

Відповідно до пп. 4 п. 5 Порядку № 1056, для компенсації частини наданого позичальнику енергозберігаючого кредиту банк формує зведені реєстри позичальників й надає агентству Держенергоефективності до 20 числа наступного місяця.

Для того щоб потрапити до такого зведеного реєстру позичальників, фізособа, що отримала кредит, має надати документ, визначений умовами кредитного договору, що підтверджує цільове використання кредиту.

Підтвердженням цільового використання кредитних коштів можуть бути:

 • договір купівлі-продажу товару та/або рахунок (рахунок-фактура) на оплату товару, що надаються позичальником до банку в складі пакета документів, необхідних для прийняття банком рішення щодо кредитування;
 • документ, який засвідчує сплату позичальником початкового внеску в оплату вартості товару (касовий або товарний чек, квитанція тощо), що надається позичальником до банку перед укладенням кредитного договору;
 • документи, які підтверджують перерахування кредитних коштів продавцю товару в оплату вартості товару (копія розпорядження на видачу кредиту, копія меморіального ордера про перерахування коштів), — формуються банком;
 • документ, що підтверджує отримання позичальником товару, на оплату якого було надано кредит (видаткова накладна та/або акт приймання-передачі товару та/або товарний чек, інший документ, що згідно із законодавством посвідчує передання товарів), — надається позичальником до банку протягом 10 календарних днів із моменту отримання кредиту.

Оскільки більшість із перелічених документів фізособа надає перед отриманням кредиту й банк формує їх самостійно, позичальник має надати лише видаткову накладну, товарний чек або акт приймання-передачі — як правило, упродовж 10 календарних днів із моменту отримання кредиту.

Із 27.08.2015 р. позичальники-фізособи, яким призначено субсидію, повинні додатково надавати документ (повідомлення, довідку), що підтверджує призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Такі підтвердні документи має надати і позичальник-ОСББ для фізосіб, які зареєстровані (фактично проживають) у цих будинках і їм призначена субсидія. Детальніше про особливості компенсації частини суми кредиту фізособам, яким призначена субсидія, розповімо в наступному матеріалі.

Якщо ж фізособа-позичальник не надала в місяці отримання кредиту підтвердження цільового використання кредитних коштів, її включають до реєстру для часткового відшкодування частини суми кредиту в наступному місяці (після отримання підтвердних документів).

За інформацією Держенергоефективності, станом на кінець серпня 2015 року часткове відшкодування суми кредиту надали фізособам, які отримали енергозберігаючі кредити в червні 2015 року.

Додамо: кредитна програма «Ощадний дім» передбачає для населення м. Києва та Київської області особливі умови кредитування, згідно з якими за перший рік кредитування сплата відсотків за кредитом ― 15% річних, а за другий і третій — 25%.

ІІ. Відшкодування частини суми кредиту ОСББ

Об’єднання співвласників багатоповерхових будинків, житлово-будівельні кооперативи теж можуть отримати відшкодування частини суми кредиту, залученого на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів (пп. 3 п. 3 Порядку № 1056). Кредити ОСББ надають:

Слід узяти до уваги, що в деяких регіонах діють лояльніші умови кредитування для придбання енергозберігаючого обладнання та матеріалів, тому конкретні умови їх надання потрібно уточнювати в територіальних відділеннях банків.

Перелік енергоефективного обладнання та матеріалів, на які надається кредит ОСББ, визначено пп. 3 п. 3 Порядку № 1056, і до 26.08.2015 р. він включав:

 • обладнання та матеріали для облаштування індивідуальних теплових пунктів;
 • регулятори теплового потоку за погодними умовами й відповідне додаткове обладнання та матеріали до них;
 • вузли обліку води (гарячої, холодної) і теплової енергії, зокрема засоби обліку й відповідне додаткове обладнання та матеріали до них;
 • вікна із двокамерними енергоефективними склопакетами (з енергозберігаючим склом) для місць загального користування (зокрема, під’їздів, підвалів, технічних приміщень, горищ);
 • матеріали для проведення робіт із теплоізоляції зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель і фундаментів;
 • матеріали й обладнання для модернізації систем освітлення місць загального користування (у тому числі щодо заміни електропроводки, ламп і патронів до них, установлення автоматичних вимикачів).

Із 27.08.2015 р. перелік енергозберігаючого обладнання та матеріалів істотно оновили (див. Перелік 3).

Найпоширеніші умови кредитування ОСББ на енергозберігаюче обладнання та матеріали наведено в схемі 4.

Схема 4

Умови кредитування на придбання ОСББ енергозберігаючого обладнання в деяких регіонах можуть несуттєво відрізнятися.

Окрім того, слід урахувати, що до ОСББ, які бажають узяти  енергозберігаючі кредити, банки висувають додаткові вимоги (див. таблицю 2).

Таблиця 2

Умови та вимоги до ОСББ, які бажають узяти енергозберігаючі кредити

№ з/п

Вимоги до ОСББ

Ощадбанк

Укргазбанк

Укрексімбанк

1

Умови щодо створення ОСББ

Строк існування ОСББ не менш ніж 6 місяців*

ОСББ зареєстрований не менше 3 місяців

2

Наявність відкритого рахунка в такому банку

Наявність діючого поточного рахунка в Ощадбанку для зарахування всіх платежів

 

Наявність відкритого рахунка в такому банку

3

Скільки членів ОСББ прийняли рішення про отримання кредиту, %

75% членів проголосували за виконання проекту за рахунок кредиту

Прийняття рішення не менш ніж 60% членів ОСББ

Згода на кредит не менш ніж 90% членів ОСББ

 

Додаткові умови:

4

Умови щодо оплати житлово-комунальних послуг і надходження платежів на утримання будинку та прибудинкової території

Рівень надходжень платежів ОСББ на утримання будинку та прибудинкової території від власників квартир не менш ніж 85% (якщо ОСББ існує понад 12 місяців) і не менш ніж 95% — до 12 місяців

Відсутність боргів перед постачальниками житлово-комунальних послуг

5

Відсутність судових позовів до ОСББ або до голови правління ОСББ

Вимагається

6

Оформлення депозиту в такому банку

У розмірі від 1-го місячного платежу за кредитом

* У разі реорганізації житлово-будівельного кооперативу в ОСББ датою реєстрації вважається дата реєстрації житлово-будівельного кооперативу

Слід зазначити, що це не виключний перелік вимог до ОСББ для підтвердження платоспроможності в разі оформлення кредиту, банк може затребувати й інші підтвердні документи.

На організацію надання кредиту від ОСББ знадобиться близько місяця. Водночас потрібно врахувати, що компенсація кредитів надається в межах фінансування державної програми на 2015 рік. Тому, щоб отримати компенсацію в поточному році, необхідно завчасно надати до банку заявку на отримання енергозберігаючого кредиту із частковою компенсацією  завчасно (наприклад, в Ощадбанк — не пізніше 20 листопада 2015 року).

ІІІ. Регіональні та місцеві енергозберігаючі програми

Якщо проаналізувати умови кредитування на придбання енергоефективного обладнання й матеріалів у трьох банках-партнерах, вони не дуже лояльні. Адже, якщо навіть держава відшкодує фізособі частину кредиту, то 25% річних й одноразова комісія 3% — це немала сума. Тим більше що порядок компенсації відсотків за енергозберігаючими кредитами за рахунок держави поки що не працює.

Тому у виграшній ситуації — населення та ОСББ тих регіонів, які затверджують місцеві програми з енергозбереження, що передбачають:

 • часткове відшкодування частини суми кредиту на придбання енергозберігаючого обладнання та матеріалів;
 • часткову компенсацію відсотків за енергозберігаючими кредитами.

У місцевих програмах теж визначають банківські установи, які залучаються до реалізації програм з енергозбереження (їх коло істотно розширено), і переліки обладнання, матеріалів, робіт, для яких діють ці програми.

Аналіз свідчить, що в регіонах, де діють такі енергозберігаючі програми, ними скористалося набагато більше громадян, аніж у тих, де такі програми не запроваджено. Для населення найсприятливіші умови кредитування створені у Львівській області, а для ОСББ — у Волинській області. Детальніше про те, у яких областях і містах які програми енергозбереження діють та як ними скористатися — розповімо в наступному матеріалі.

За інформацією агентства Держенергоефективності, залучення коштів місцевих бюджетів до співфінансування програми енергозбереження поступово запроваджуватиметься в усіх регіонах України. Із цією метою вже підписано 22 Меморандуми агентства Держенергоефективності з органами місцевого самоврядування про партнерство у сфері енергоефективності. Тож складається враження, що держава значною мірою хоче перекласти фінансування енергозберігаючих заходів на органи місцевого самоврядування.

Світлана ЛІСТРОВА,

шеф-редактор
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

На інформаційному порталі для співвласників багатоквартирних будинків Ви знайдете більше інформації щодо:

 • вибору форми управління багатоквартирним будинком;
 • оформлення договірних відносин із постачальниками послуг;
 • отримання державної підтримки на здійснення енергоефективних заходів;
 • створення й організації діяльності ОСББ.