Після перевірки підприємства (у жовтні 2012 року) було виявлено заниження податкових зобов’язань. Підприємству надіслали податкове повідомлення-рішення, яке було оплачено. Нещодавно з Податкової надійшов лист про обов’язок сплатити пеню з посиланням на п. 129.1.2 Податкового кодексу України. Скажіть, чи правомірні дії податківців і чи зобов’язане підприємство сплатити таку пеню?
ВІДПОВІДЬ: Насамперед зазначимо, що йдеться про пеню за заниження податкового зобов’язання, а не за прострочення строку для сплати боргу, указаного в податковому повідомленні-рішенні. Припускаємо, що в такому випадку сума, визначена в повідомленні-рішенні, була сплачена вчасно. А от пеню за заниження податкового зобов’язання доведеться все-таки сплатити, і дії податківців тут цілком правомірні. Пояснимо чому.
У разі якщо податковий орган під час проведення перевірки виявив заниження податкового зобов’язання та надіслав податкове повідомлення-рішення, у якому зазначив суму недоплати та штрафу, у платника податку виникає обов’язок сплатити суми недоплати, штрафу та пені.
Нагадаємо
Пеня — це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов’язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (пп. 14.1.162 Податкового кодексу України, далі — ПКУ ).