Зі складнощами у веденні господарської діяльності час від часу зіштовхується переважна частина підприємців. Однак у деяких випадках, зокрема в разі неможливості своєчасно погасити заборгованість перед кредиторами, такі складнощі можуть стати підставою для початку процедури банкрутства. Натомість окремі підприємці сприймають ініціювання банкрутства як оптимальну можливість позбавитися від боргів і припинити нескінченний потік кредиторських претензій про сплату заборгованості.
Законом України від 22.12.2011 р. № 4212-VI було викладено в новій редакції Закон про банкрутство. Слід відзначити, що, у цілому, у процедурі банкрутства фізосіб-підприємців радикальних новацій не сталося, однак певні суттєві зміни таки відбулися. У цій статті ми з’ясуємо основні етапи й особливості процедури банкрутства фізосіб-підприємців з урахуванням останніх законодавчих змін, які, до речі, набули чинності з 19.01.2013 р.
Справа про банкрутство фізособи-підприємця: підстави для порушення провадження
Фізособу-підприємця, неспроможну задовольнити вимоги кредиторів, пов’язані з провадженням ним підприємницької діяльності, може бути визнано банкрутом у порядку, установленому законом (ст. 53 ЦКУ). Такий порядок установлено Законом про банкрутство.
Слід наголосити, що законодавство допускає банкрутство фізичної особи лише в статусі підприємця і не передбачає можливості банкрутства звичайних громадян. Отже, усі борги фізособи, не пов’язані з її підприємницькою діяльністю, не дають права ні такій особі, ні її кредиторам ставити питання про банкрутство цієї особи, навіть у випадках, якщо вона зареєстрована як підприємець.