Реквізити податкової звітності: судова практика та роз’яснення контролерів
(коментар до роз’яснення Міндоходів від 09.08.2013 р., далі — Роз’яснення)
У своєму Роз’ясненні контролери нагадали обов’язкові реквізити податкової звітності. Цим Роз’ясненням було фактично продубльовано ст. 48 Податкового кодексу України. Звичайно, було б добре, якби податківці все ж акцентували свою увагу на деяких спірних моментах. Адже, як свідчить судова практика, суперечливі питання щодо обов’язкових реквізитів податкової звітності все ж виникають.
Такими спірними питаннями є, зокрема:
- підписання податкової звітності у випадках, коли штатним розписом не передбачено посади бухгалтера на підприємстві (зокрема ухвала Дніпропетровського апеляційного адмінсуду від 20.06.2013 р. у справі № 2а/0470/2068/11);
- питання об’єкта перевірки контролерами під час прийняття податкової звітності (ухвала Київського апеляційного адмінсуду від 04.07.2013 р. у справі № 810/1579/13-а);
- зазначення найменування органу Міндоходу, до якого подається звітність, у випадку перейменування органу ДПІ (тобто, коли ще невідома конкретна назва органу) тощо.
Водночас варто зазначити, що в окремих питаннях, які стосуються реквізитів податкової звітності, думка податківців так остаточно й не сформувалася. Наприклад, у справі № 2а/0470/2068/11 (ухвала Дніпропетровського апеляційного адмінсуду від 20.06.2013 р. у цій справі) предметом спору є неприйняття декларації через відсутність у ній підпису особи, відповідальної за ведення бухобліку. У свою чергу, на підприємстві в штатному розписі немає посади бухгалтера. І хоча на це питання є роз’яснення в ЄБПЗ1, тим не менш, воно не вперше стало предметом розгляду в суді. Детальніше про це читайте в матеріалі «Як підписати податкову звітність, якщо посади бухгалтера немає» поточного номера газети «Інтерактивна бухгалтерія».
Та й питання об’єктивності контролерів під час перевірки податкової звітності в разі її прийняття на сьогодні не нове. Адже, як слушно зазначив Київський апеляційний адмінсуд у своїй ухвалі від 04.07.2013 р. (справа № 810/1579/13-а), законодавством чітко встановлено, що в разі прийняття податкової звітності перевірці підлягає ЛИШЕ наявність і достовірність заповнення всіх САМЕ обов’язкових реквізитів. А тому, наприклад, незаповнення деяких рядків декларації НЕ Є показником, що підлягає перевірці в разі її прийняття.
Водночас, якщо під час перевірки податкової звітності було все ж таки виявлено порушення, що стосуються обов’язкових реквізитів, відмову в прийнятті контролери повинні чітко вмотивувати. Детальніше про це читайте в матеріалі «Відмова в прийнятті податкової декларації повинна бути мотивованою» № 37 (46) за 2013 рік газети «Інтерактивна бухгалтерія».
Ірина ЛІТВІНЧУК,
бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»
1 Єдина база податкових знань. Розміщена на офіційному сайті Міндоходів України — www.minrd.gov.ua.