Незважаючи на доступність інструментарію для здійснення безготівкових розрахунків (клієнт-банк, інтернет-банкінг тощо), у діяльності господарюючих суб’єктів готівка не втрачає своєї популярності. І все було б добре, якби не обмеження — 10 тис. грн.
Про це обмеження знають усі, а от нюанси щоразу викликають безліч питань. Тож розгляньмо, у яких випадках діє 10-тисячне обмеження готівкових розрахунків та на які санкції варто чекати в разі порушення такого обмеження

Як діє 10-тисячне обмеження

Початком усього слугує п. 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (далі Положення про касові операції):

«підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою, установлених відповідною постановою Правління Національного банку України».

«Відповідною» є постанова Правління НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. № 210.

Саме тут фігурує славнозвісна сума в 10 тис. грн. А ось щодо підприємств (підприємців), з якими можна розрахуватися протягом дня, — їх кількість необмежена. Усі розрахунки понад граничну суму в 10 тис. грн слід проводити тільки безготівково.

Крім цього, 10-тисячне обмеження також поширюється й на готівкові кошти, одержані за допомогою електронного платіжного засобу (наприклад, корпоративних банківських платіжних карток) та використані на оплату товарів (робіт, послуг), придбаних на виробничі (господарчі) потреби (п. 2.3 Положення про касові операції). Водночас у категорії 109.13 системи «ЗІР» податківців інформують, що обмеження стосовно граничної суми розрахунків не поширюється на розрахунки, які проводяться із застосуванням електронних платіжних засобів (платіжних карток). Тобто на розрахунки, які здійснюється без зняття готівки з картки, зазначене обмеження не поширюється.

Зверніть увагу

Якщо ви через підзвітну особу проводите розрахунки шляхом унесення до банків готівки для подальшого її переведення на рахунки інших підприємств (підприємців) або фізичних осіб, такі розрахунки для платників коштів вважають готівковими, а для отримувачів — безготівковими (п. 2.5 Положення про касові операції).

Та, на щастя, не завжди потрібно «озиратися» на суму готівкового платежу, бо обмеження не застосовують (п. 2.3 Положення про касові операції) для:

  • розрахунків підприємств (підприємців) із бюджетами та держцільовими фондами;
  • добровільного пожертвування та благодійної допомоги;
  • використання коштів, виданих на відрядження.

Санкції за порушення граничної суми розрахунків готівкою

За порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у т.ч. за перевищення граничних сум розрахунків готівкою, передбачений адмінштраф за ст. 16315 КУпАП. Цей штраф накладається на винних у таких порушеннях посадових осіб підприємства та ФОП. Відповідно, звичайним фізособам штраф не загрожує. Податківці із цим погоджуються (див. роз’яснення в категорії 109.21 системи «ЗІР»).

Розмір штрафу коливається від 1700 до 3400 грн. За повторне порушення, допущене протягом року, розмір адмінштрафу збільшується від 8500 до 17000 грн.

Штраф за порушення готівкових розрахунків накладають податківці. Своєю чергою, цей адмінштраф може бути накладений не пізніше ніж через два місяці з дня вчинення правопорушення (ст. 38 КУпАП). Цей момент підтверджують і фіскали (див. роз’яснення в категорії 109.21 системи «ЗІР»).

Редакція газети

«Інтерактивна бухгалтерія»