Керівник підприємства оплатив послуги іншому підприємству з власної кишені через касу банку — 12000 грн. У квитанції, яку він додав до авансового звіту, у розділі «платник» зазначено, що оплату проводить підприємство в особі директора (П.І.Б.).
Чи поширюється на таку операцію встановлене НБУ обмеження готівкових розрахунків?

ВІДПОВІДЬ: Якщо розрахунки з контрагентом-юрособою або фізособою проводяться через касу банку — готівкові обмеження не діють. Пояснімо чому.

Насамперед пригадаймо, що сама можливість установлення обмежень на готівкові розрахунки передбачена п. 2.3 Положення № 637  і постановою НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. № 210 (даліПостанова № 210). Цими нормативними актами прописано такі здійснення готівкових розрахунків, які обмежуються у розмірі:

  Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637.

  • не більш ніж 10 тис. грн — між юрособами (підприємцями);
  • не більш ніж 150 тис. грн — між фізособою та юрособою (або ФОП) за послуги, товари та між фізособами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню.

Зауважимо, що на розрахунки за договорами, які не підлягають нотаріальному посвідченню, обмеження не діють (підкатегорія 109.13 системи «ЗІР»).

Зверніть увагу

Готівкові обмеження стосуються й виплат дивідендів із каси підприємства (лист НБУ від 01.08.2014 р. № 11-117/41539).

До кола обмежень не потрапили (п. 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні):

1) розрахунки підприємств (підприємців) із бюджетами та державними цільовими фондами;

2) добровільні пожертвування та благодійна допомога;

3) використання коштів, виданих на відрядження.

Водночас слід зауважити: Постанова № 210 установила різні умови щодо проведення готівкових розрахунків за участю підприємств (підприємців) і за участю лише фізичних осіб. Зокрема для розрахунків за участю підприємств (підприємців) гранична сума готівкових розрахунків обчислюється в межах одного дня. Щодо розрахунків між фізичними особами — гранична сума обчислюється, виходячи із суми договору, незалежно від того, протягом якого строку відбуватимуться розрахунки за договором.

Для того щоб здійснювати розрахунки понад граничні суми, їх слід проводити через банки чи небанківські фінансові установи, які отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунка, шляхом:

  • перерахування коштів із поточного рахунка на поточний рахунок

або

  • унесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки.

Керуючись останнім аргументом, НБУ прямо вказав: у випадку коли одне підприємство розрахувалося за товари (послуги) з іншим підприємством готівкою в розмірі 12 тис. грн шляхом унесення цих коштів до каси банку, це не суперечитиме вимогам нормативно-правових актів НБУ (див. лист від 13.09.2016 р. № 50-0004/76522).

Іще раніше на цьому наголошував і ВГСУ в постанові від 29.06.2016 р. у справі № 917/2532/15, а саме, що обмеження, визначені Постановою № 210, стосуються готівкових розрахунків між юридичними та фізичними особами і не торкаються операцій із отримання готівки з кас банків. Тобто Постанова № 210 лише передбачає, що, у разі якщо сума договору є значною, то до проведення розрахунків має бути залучений банк (фінансова установа) (див. ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2014 р. у справі № 826/19441/13-а).

Віталій СОТНІКОВ,

юрист
газети «Інтерактивна бухгалтерія»