Вітчизняна сільськогосподарська продукція впевнено завойовує світові агроринки. Особливо швидко зростають обсяги експорту сільгосппродукції до країн Євросоюзу. І цьому неабияк сприяють створена зона вільної торгівлі з ЄС (митні преференції) та нульова експортна ставка ПДВ, яка надає платникам ПДВ право претендувати на бюджетне відшкодування податку, сплаченого у вартості товарів/послуг, використаних на виробництво вивезеної за кордон сільгосппродукції.
Які документи потрібні для митного оформлення експорту сільгосппродукції та як скористатися нульовою ставкою ПДВ, щоб отримати право на бюджетне відшкодування? Як вплине експорт сільгосппродукції на базу оподаткування податком на прибуток та єдиного податку? Про це розповімо в нашій консультації

Розпочнімо з термінології.

Терміни

Експорт (остаточне вивезення) — це митний режим, відповідно до якого українські товари випускають для вільного обігу за межами митної території України без зобов’язань щодо їх зворотного ввезення (ст. 82 Митного кодексу України, далі — МКУ).

Щодо поняття сільгосппродукції — вітчизняне законодавство містить різні його тлумачення залежно від сфери застосування. Найчастіше застосовують таке:

сільськогосподарська продукція — продукція (товари) рослинного чи тваринного походження, що підпадає під визначення груп 1–24 УКТ ЗЕД (див., скажімо, ст. 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» від 10.07.2018 р. № 2496-VIII).

У ст. 1 Закону України «Про оптові ринки сільськогосподарської продукції» від 25.06.2009 р. № 1561-VI із поняття сільгосппродукції виключено підакцизні товари, окрім товарів первинного виноробства — виноматеріалів (коди за УКТ ЗЕД — 2204 29–2204 30).

Для податкових цілей цей термін має ще вужче значення, а саме:

сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) — продукція/товари, що підпадають під визначення груп 1–24 УКТ ЗЕД, якщо при цьому такі товари (продукція) вирощує, відгодовує, виловлює, збирає, виготовляє, виробляє, переробляє безпосередньо виробник цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки таких товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних чи орендованих потужностях (площах) для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання (пп. 14.1.234 Податкового кодексу України, даліПКУ). До того ж із цього поняття «випадає» підакцизна продукція, крім виноматеріалів виноградних (коди за УКТ ЗЕД — 2204 29–2204 30).

Акредитація на митниці