Фізособі в листопаді 2018 року була прощена сума боргу за договором із банком у розмірі 25000 грн. Чи є ця сума оподатковуваним доходом? Чи повинен банк у такому разі бути в ролі податкового агента й утримувати, а також перераховувати ПДФО та військовий збір із суми прощення боргу? Чи зобов’язана фізособа подавати декларацію про майновий стан і доходи? Чи передбачена відповідальність за неподання декларації та несплату податку?

ВІДПОВІДЬ: До загального місячного (річного) оподатковуваного ПДФО доходу включають основну суму боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, якщо його сума перевищує 25% мінімальної зарплати (у розрахунку на рік), установленої на 1 січня звітного податкового року:

  • у 2018 році — 930,75 грн,
  • у 2019 році — 1043,25 грн.

Своєю чергою, кредитор зобов’язаний повідомити фізичну особу — боржника шляхом:

  • направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення

або

  • укладення відповідного договору,

або

  • надання повідомлення під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу.

Нагадаємо: питання повідомлення боржника — фізичної особи розглянуто в УПК щодо належного повідомлення боржника — фізичної особи про анулювання (прощення) боргу, затвердженій наказом МФУ від 03.04.2018 р. № 400.

Ми вже детально аналізували основні положення консультації у статті «Як простити борг фізособі, щоб не сплачувати зайвих податків».