У квітні 2013 року працівнику донарахували надбавку та премію за січень – березень 2013 року. Разом із тим з 1 січня та 1 квітня 2013 року його посадовий оклад підвищено (підвищення було передбачено в колективному договорі). У заробіток якого місяця включати донараховані суми під час розрахунку відпускних, зважаючи, що підприємство прийняло рішення про коригування заробітку у зв’язку з підвищенням посадових окладів (тарифних ставок) з 1 квітня 2013 року?
ВІДПОВІДЬ: Донараховані в квітні суми (за минулі місяці) до сумарного заробітку під час обчислення середньої зарплати для оплати відпускних потрібно включати залежно від місяця, за який їх нараховано. Пояснимо.
До розрахунку середньої зарплати включають заробіток за останні 12 місяців перед відпусткою. Якщо впродовж розрахункового періоду відбулося підвищення посадових окладів (тарифних ставок) за рішенням, передбаченим у колективному договорі (чи прийнятим відповідно до законодавства), то заробіток для обчислення середньої зарплати коригують на коефіцієнт їх підвищення (п. 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100, далі — Порядок № 100). Оскільки, як видно з питання, у розрахунковому періоді посадові оклади зростали, то якщо донараховані суми не розподілити між місяцями, за які їх нараховано, будуть викривлені і середній заробіток, і суми відпускних.
Мінсоцполітики в листі від 09.12.2011 р. № 1105/13/81-11 теж указує стосовно порядку врахування виплат під час визначення середнього заробітку для оплати відпусток: «лише премії включаються в заробітну плату того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю, всі інші виплати мають враховуватись в ті місяці, за які їх здійснено». До такого висновку воно доходить, аналізуючи норми Порядку № 100. Розглянемо на прикладі два можливі варіанти розрахунку відпускних.