Зміни у звітності по ЄСВ

(коментар до постанови Правління Пенсійного фонду України від 22.07.2013 р. № 12-1, далі — Постанова № 12-1)

Коментованою постановою було внесено зміни до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 р. № 22-2 (далі — Порядок № 22-2).

Власне, практично всі зміни в Порядок № 22-2 очікувані та передбачувані. Адже з 01.07.2013 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії» від 14.05.2013 р. № 231-VII, і на допомогу по вагітності та пологах із цієї дати нараховується ЄСВ. Тож основні нововведення відбулися саме у формах звітності.

Зміни у формах звітності

У таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску» Додатку 4 до Порядку № 22-2 з’явилися нові рядки:

1

Загальна сума нарахованої заробітної плати, винагород за виконану роботу (надані послуги) за цивільно-правовими договорами, оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, усього
(р. 1.1 + р. 1.2 + р. 1.3 + р. 1.4 + р. 1.5)

 

 

 

 

1.5

сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами

 

 

2

Сума нарахованої заробітної плати, винагород за виконану роботу (надані послуги) за цивільно-правовими договорами, оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, на яку нараховується єдиний внесок, усього (р. 2.1+ р. 2.2 + р. 2.3 + р. 2.4)

 

 

 

 

2.4

Cума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами (р. 2.4.1 + р. 2.4.2 + р. 2.4.3 + р. 2.4.4)

 

2.4.1

Cума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, на яку нараховується єдиний внесок у розмірі 33,2 %

 

2.4.2

Cума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, нарахована підприємствами, установами і організаціями працюючим інвалідам (8,41%)

 

2.4.3

Cума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, нарахована підприємствами та організаціями всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариствами УТОГ та УТОС (5,3%)

 

2.4.4

Cума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, нарахована підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів (за умов, визначених частиною чотирнадцятою статті 8 Закону) працюючим інвалідам (5,5%)

 

 

3

Нараховано єдиного внеску, усього (р. 3.1 + р. 3.2 + р. 3.3 + р. 3.4 )

 

 

 

 

3.4

на суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами (р. 3.4.1 + р. 3.4.2 + р. 3.4.3 + р. 3.4.4)

 

3.4.1

на суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами (р. 2.4.1 х 33,2 %)

 

3.4.2

на суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, нарахованої підприємствами, установами і організаціями працюючим інвалідам (р. 2.4.2 х 8,41%)

 

3.4.3

на суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, нарахованої підприємствами та організаціями всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариствами УТОГ та УТОС (р. 2.4.3 х 5,3 %)

 

3.4.4

на суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, нарахованої підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів (за умов, визначених частиною чотирнадцятою статті 8 Закону) працюючим інвалідам (р. 2.4.4 х 5,5 %)

 

 

4

Сума нарахованої заробітної плати, винагород за виконану роботу (надані послуги) за цивільно-правовими договорами, оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, з якої утримано єдиний внесок, усього (р. 4.1 + р. 4.2 + р. 4.3 + р. 4.4)

 

 

 

 

4.4

Cума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами (2%)

 

 

5

Утримано єдиний внесок, усього (р. 5.1 + р. 5.2 + р. 5.3 + р. 5.4 + р. 5.5 + р. 5.6)

 

 

 

 

5.6

р. 4.4 х 2%

 

Відповідні зміни були внесені до формул у рядках розділу 8 «Загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті».

Таблиця 4 Додатка 4 до Порядку № 22-2 тепер називатиметься «Нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами».

Для відображення збору, нарахованого на суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, у ній створено додатковий розділ:

Розділ ІІ

Кількість осіб, яким у звітному періоді нараховано допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами

№ з/п

Назва показника

Сума (грн)

1

2

3

1

Загальна сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами

 

2

Сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, на яку нараховується єдиний внесок (у межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску)

 

3

Нараховано єдиного внеску, 33,2 %

 

4

Сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, з якої утримується єдиний внесок

 

5

Утримано єдиного внеску із застрахованих осіб, 2%

 

6

Сума, на яку збільшено єдиний внесок у зв’язку з виправленням помилки, допущеної
у попередніх звітних періодах (р. 6.1 + р. 6.2)

 

6.1

33,2%

 

6.2

2%

 

 

Зміст помилки

7

Сума, на яку зменшено єдиний внесок у зв’язку з виправленням помилки, допущеної
у попередніх звітних періодах (р. 7.1 + р. 7.2)

 

7.1

 33,2 %

 

7.2

 2%

 

 

 Зміст помилки

 

8

Загальна сума єдиного внеску (р. 3 + р. 5 + р. 6 - р. 7)

 

8.1

Нараховано єдиного внеску, 33,2% (р. 3 + р. 6.1 - р. 7.1)

 

8.2

 Утримано єдиного внеску, 2% (р. 5 + р. 6.2 - р. 7.2)

 

Нагадаємо!

Згідно з п. 4.7 Порядку № 22-2, таблицю 4 Додатка 4 подають лише страхувальники, які нараховують і сплачують єдиний внесок за осіб із числа військовослужбовців (окрім військовослужбовців строкової й альтернативної служби), осіб рядового та начальницького складу.

У таблиці 5 Додатка 4 Порядку № 22-2 серед категорій осіб окремо виділено категорію із числа осіб, яким надано відпустку по вагітності та пологах. Ця категорія буде відображатись у самій таблиці під кодом «5». Натомість тим, кому надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, будуть відображатися під кодом «6».

Нагадаємо!

Таблиця 5 додатка 4 подається тільки якщо протягом звітного періоду (п. 4.8 Порядку № 22-2):

  • було укладено чи розірвано трудовий договір (цивільно-правовий договір) із фіз­особою;
  • було укладено чи розірвано трудовий договір із фізособою, яка працевлаштована на нове робоче місце;
  • було надано фізособі відпустку по догляду за дитиною від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку;
  • було надано фізособі відпустку по вагітності і пологах;
  • особі надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

У Додаток 5 (подають підприємці та фізособи, які забезпечують себе роботою самостійно), і Додаток 6 (подають фізособи, які беруть учать у загальнообов’язковому соціальному страхуванні добровільно) до Порядку № 22-2 внесено лише косметичні зміни.

У шапці ярлика Додатку 5 прибрали фразу «…і за членів сім’ї які беруть участь у провадженні господарської діяльності». Власне, вона була атавізмом ще з 01.01.2012 р., коли набрала чинності оновлена спрощена система оподаткування в Податковому кодексі України.

У формі ярлика Додатка 6 назву рядка «Діапазон доплат добровільних внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за попередній період згідно з договором про добровільну участь з…» замінено фразою «Сплата добровільних внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за попередній період згідно з договором про добровільну участь з…». А реквізит «Дата здійснення доплат…» звучить як «Дата здійснення сплати…».

Ці зміни пов’язані з новою редакцією п. 3.5 Порядку № 22-2, яка встановлює два звітних періоди для осіб, які уклали договір добровільного страхування:

  • тривалість дії договору;
  • період, за який одноразово сплачено єдиний внесок за попередні періоди (у разі якщо договором про добровільну участь передбачено одноразову сплату особою єдиного внеску за попередні періоди, у яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, — у вигляді одноразової сплати за попередні періоди).

Інші нововведення в Порядку № 22-2

Зазнала змін таблиця відповідності кодів категорій застрахованої особи та кодів бази нарахування і розмірів ставок єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (Додаток 2 до Порядку № 22-2).

Під кодом «30» зазначатимуть лише тих працівників-інвалідів, які працюють у товариствах УТОГ і УТОС (які нараховують єдиний внесок у розмірі 5,3%). Із їх зарплати утримуватимуть 2,85% ЄСВ.

Для решти працівників-інвалідів, які працюють на підприємствах та в організаціях всеукраїнських громадських організацій інвалідів1, передбачено новий код категорії застрахованих осіб  «41». Для них пільгової ставки не передбачено (ч. 7 ст. 8 Закону про ЄСВ), тому з їх зарплати утримуватимуть 3,6%. Проте ставка нарахування ЄСВ у 5,3% (яку сплачують за рахунок підприємства)  зберігається.

Нові коди передбачено й для допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами:

Код категорії застрахованих осіб

Назва категорії застрахованих осіб

Нарахування ЄСВ, %

Утримання ЄСВ, %

42

особи, які перебувають у відпустці по вагітності та пологах і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами

33,2

2,0

43

особи-інваліди, які перебувають у відпустці по вагітності та пологах і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами (але працюють не на підприємствах та в організаціях всеукраїнських громадських організацій інвалідів )

8,41

2,0

44

особи-інваліди, які працюють на підприємствах та в організаціях все­українських громадських організацій інвалідів, зокрема товариствах УТОГ та УТОС, та перебувають у відпустці по вагітності та пологах і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами

5,3

2,0

45

працюючі інваліди, які працюють на підприємстві або в організації громадських організацій інвалідів (крім УТОС та УТОГ) та перебувають у відпустці по вагітності та пологах і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами

5,5

2,0

Окрім цього, виправлено неточність у п. 4.13 Порядку № 22-2. Тож у разі наявності підстав для обліку спецстажу, який зараховується під час визначення права на відповідну пенсію окремим категоріям осіб, підприємці повинні подавати не таблицю 6 (якої наразі не існує), а таблицю 4 Додатка 5.

Коли звітувати за новою формою

Як зазначено в п. 3 Порядку № 12-1, вона набирає чинності з дня офіційного опублікування. Готується таке опублікування в бюлетені «Офіційний вісник України» № 58 за 09.08.2013 р. Тож із цього моменту можна звітувати за липень 2013 року вже за новою формою. Звичайно, більшість бухгалтерів звітує в електронній формі, тож сподіватимемося, що розробники програмного забезпечення завчасно попіклуються про формування нової форми звіту.

Зараз електронний портал ПФУ приймає звітність за старою формою, але роботодавцям, які оформлювали працівницям декретну відпустку в липні 2013 р., не варто квапитись із поданням звіту до появи нової форми. Адже правильно відобразити нарахування й утримання з допомоги по вагітності та пологах у старій формі не вдасться.

Утім тим, хто вже відзвітував за старою формою, засмучуватися рано, адже граничний строк подання звіту  20.08.2013 р., і до кінця цього періоду можна подавати новий звіт, який автоматично замінить попередній, без особливих премудростей у виправленні помилок.

Як заповнити таблицю 6 Додатка 4

Основа щодо заповнення цієї таблиці відображена в оновленому п. 4.9 Порядку № 22-2. Щодо черговості відображення виплат, то допомогу по вагітності та пологах відображають на одному щаблі разом із іншою допомогою по тимчасовій непрацездатності. Відповідно, ці суми відображаються в окремих рядках із кодами категорій застрахованої особи, визначених у Додатку 2 до Порядку № 22-2, у полі відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на такий місяць.

Тож під час нарахування допомоги в липні 2013 року на одну застраховану особу буде декілька (5–6  залежно від дня нарахування) записів у таблиці 6 Додатка 4.

Для наочності наведемо приклад заповнення (усі цифри умовні).

Приклад

З 1 липня по 3 листопада 2013 року працівниця Іванова Л.П. знаходиться у відпустці по вагітності та пологах. Загальна сума допомоги по вагітності та пологах склала 14000 грн. З них:

 за липень — 3444,44 грн;

  •  за серпень — 3444,44 грн;
  •  за вересень — 3333,34 грн;
  •  за жовтень — 3444,44 грн;
  •  за листопад — 333,34 грн.

Графи 13 і 15 таблиці 6 заповнені згідно з усними роз’ясненнями ПФУ.

Георгій КЛЯШТОРНИЙ,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

1 Тут і далі, де згадуються працівники-інваліди, маються на увазі підприємства й організації всеукраїнських громадських організацій інвалідів, у яких кількість інвалідів становить не менше ніж 50% загальної чисельності працівників, за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менше ніж 25% суми витрат на оплату праці.