Увага!

Матеріал не рецензувався спеціалістами редакції газети «Інтерактивна бухгалтерія».

Думка автора може не збігатися з думкою редакції.

 

Період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами включатиметься до страхового стажу для призначення пенсії для жінок, яким допомога по вагітності та пологах була нарахована починаючи з 1 липня 2013 року.

Унаслідок змін, унесених Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії» від 14.05.2013 р № 231-VII, особи, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, віднесені до застрахованих осіб у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, а допомогу по вагітності та пологах включено до бази нарахування та утримання ЄСВ. Сума допомоги по вагітності та пологах, як і раніше, виплачуватиметься за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі заяви-розрахунку, оформленої страхувальником. Фонд перераховуватиме на окремий рахунок суму нарахованої допомоги по вагітності та пологах, що включає суму ЄСВ у частині утримань. Суму допомоги за мінусом утриманого ЄСВ роботодавець повинен виплатити працівниці, а утриманий ЄСВ сплатити не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем нарахування допомоги. ЄСВ у частині нарахувань роботодавець сплачує за свій рахунок у день виплати допомоги, а якщо допомога нара­хована, але не виплачена, то не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем її нарахування. Суму нарахованого ЄСВ роботодавець має право віднести на витрати на підставі пп. 138.10.4 і п. 143.1 Податкового ко­дексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ (далі — ПКУ). Допомога по вагітності та пологах, як і раніше, не обкладається податком на доходи фізичних осіб на підставі пп. 165.1.1 ПКУ.

У разі якщо допомога була нарахована до 01.07.2013 р. і при цьому частина відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами припадає на період після вказаної дати, така відпустка не потрапить до страхового стажу, оскільки за неї не було сплачено ЄСВ.

Отже, починаючи з липня цього року, платниками єдиного внеску визначено підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю та виплачують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, а також особи, які перебувають у відпустці та отримують допомогу по вагітності та пологах. Єдиний соціальний внесок нараховується на суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами з метою зарахування до страхового стажу.

Обчислення допомоги по вагітності та пологах

Загальні ставки для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю та виплачують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами: нараховують єдиний внесок у розмірі 33,2 % суми допомоги по вагітності та пологах й утримують єдиний внесок у розмірі 2% таких сум з осіб, які перебувають у відпустці та отримують таку допомогу (лист Пенсійного фонду України «Про зарахування до страхового стажу часу декретної відпустки» від 27.06.2012 р. № 16652/03-20). ЄСВ нараховуватиметься на суму допомоги по вагітності та пологах й утримуватиметься з неї за тими ж ставками, що і з лікарняних.

Ставки для ЄСВ із допомоги по вагітності та пологах

Роботодавці

Розмір ЄСВ

нарахування

утримання

Підприємства, установи, організації та фізичні особи —   підприємці

33,2%

 

 

 

2%

 

 

 

Підприємства, установи, організації, де працюють інваліди

8,41%

(у частині нарахувань на суми допомоги по вагітності та пологах, нараховані працівницям-інвалідам)

Підприємства всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариства УТОГ і УТОС, у яких кількість інвалідів становить не менше 50% загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менше 25% суми витрат на оплату праці

5,3%

(у частині нарахувань на суми допомоги по вагітності та пологах усім працівницям)

Підприємства та організації громадських організацій інвалідів, у яких кількість інвалідів становить не менше 50% загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менше ніж 25% суми витрат на оплату праці

5,5%

(у частині нарахувань на суми допомоги по вагітності та пологах, нараховані працівникам-інвалідам)

 

ТОВ «Аудиторська фірма «Гранд»

тел.: (044) 229-31-60

e-mail: info@afgrand.com.ua

http://afgrand.com.ua

Усі права на даний матеріал належать ТОВ «Аудиторська фірма «Гранд».