Обмеження розміру лікарняних і декретних запроваджено з 1 січня 2015 року для випадків, коли страховий стаж за останні 12 місяців — менший за 6 місяців. Наприкінці 2017-го був змінений механізм розрахунку обмежувального розміру виплати, тому розгляньмо, як потрібно діяти сьогодні

Застраховані особи, у яких протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку страховий стаж становить менш як 6 місяців, мають право на матзабезпечення в таких розмірах:

  • допомога по тимчасовій непрацездатності — виходячи з нарахованої зарплати (доходу), з якої сплачують страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений виходячи з мінзарплати, установленої на момент настання страхового випадку;
  • допомога по вагітності та пологах — виходячи з нарахованої зарплати (доходу), з якої сплачують страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінзарплати, установленої на момент настання страхового випадку.

Таку норму містить ч. 4 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі Закон про соцстрах).

Як підраховувати страховий стаж за останні 12 місяців

Оскільки підрахунок стажу «прив’язаний» саме до дати настання страхового випадку, то логічно було б відраховувати 12 місяців назад від цієї дати.

Проте у ч. 4 ст. 19 і ст. 21 Закону про соцстрах чітко зазначено, що страховий стаж визначають за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Держреєстр). Це означає, що для підрахунку страхового стажу за останні 12 місяців страхувальнику потрібні відомості з Реєстру застрахованих осіб за Формою ОК-7 чи дані про трудовий та страховий стаж за формою з додатка 9 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Правління ПФУ від 18.06.2014 р. № 10-1 (далі Положення № 10-1).

Про те, як підраховувати страховий стаж, Фонд соцстраху розповів у роз’ясненні від 15.11.2018 і від 25.09.2018.