Інвентаризувати потрібно не лише ТМЦ, але й кошти — про це знає кожен бувалий бухгалтер. І якщо з інвентаризацією готівки все більш-менш зрозуміло, то про інвентаризацію коштів на рахунках у банках бухгалтери інколи забувають. Сьогодні ми розповімо про інвентаризацію коштів на рахунках у банках
Проводимо інвентаризацію
Інвентаризацію проводять із метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства. Під час інвентаризації активів і зобов’язань перевіряють та документально підтверджують їх наявність, стан, відповідність критеріям визнання й оцінку.
Інвентаризацію коштів на розрахункових, поточних, валютних, реєстраційних й інших рахунках, а також на акредитивах проводять шляхом звірки залишків сум за даними бухгалтерського обліку підприємства з даними виписок банку (п. 6.3 р. ІІІ Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. № 879, далі — Положення № 879).
Своєю чергою, інвентаризаційна комісія повинна отримати від бухгалтерії інформацію про залишки на рахунках у банку. Як ми знаємо, облік коштів на банківських рахунках відображають за рахунком 31 «Рахунки в банках» у розбивці за субрахунками:
- 311 «Поточні рахунки в національній валюті»;
- 312 «Поточні рахунки в іноземній валюті»;
- 313 «Інші рахунки в банку в національній валюті»;
- 314 «Інші рахунки в банку в іноземній валюті»;
- 315 «Спеціальні рахунки в національній валюті»;
- 316 «Спеціальні рахунки в іноземній валюті».
Часто-густо трапляється, що за потреби (велика кількість рахунків у різних банківських установах) бухгалтери відкривають також субрахунки другого порядку (311/1, 311/2, 312/1, 312/2 тощо).
Отже, отримавши таку інформацію, інвентаризаційна комісія має звернутися до всіх банківських установ, де відкритий рахунок для підприємства, за випискою за рахунками. Саме за допомогою згаданого документа ви зможете:
- з’ясувати, скільки фактично коштів (у нацвалюті чи інвалюті) на цьому рахунку;
- визначити, чи варто й надалі використовувати такий рахунок або ж його слід закрити (за оборотами за рахунком);
- дізнатися про стан рахунка (активний чи заблокований).
Інформацію за рахунками, надану банками, порівнюють із даними бухобліку, і вже на підставі цього роблять певні висновки.
Документальне оформлення