Підприємство перерахувало інвалютний аванс нерезиденту за імпортний товар. Через об’єктивні причини нерезидент не може поставити товар. У зв’язку із цим він повертає аванс підприємству-резиденту. Курс валюти підвищився. Чи є зараз вимога сплатити позитивну курсову різницю до бюджету? Чи буде продано валюту, повернену нерезидентом, якщо для перерахунку нерезиденту підприємство її купувало? Як відобразити операцію в обліку?

Продаж валюти, що повернулася від нерезидента

Ми пам’ятаємо, що обов’язковий продаж валютних надходжень скасовано з 20 червня 2019 рокудив. постанову Правління НБУ від 18.06.2019 р. № 78.

Однак за пп. 2 п. 47 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5 (далі Положення № 5), банк зобов’язаний продати без доручення клієнта-резидента не пізніше ніж наступного робочого дня після дня зарахування на розподільчий рахунок повернені на адресу резидента (оскільки взаємні зобов’язання частково або повністю не виконані) кошти в іноземній валюті, які були куплені та переказані на користь нерезидента.

Тож, валюту-аванс, яку повертає нерезидент, буде продано банком, якщо таку валюту підприємство раніше купило для перерахування нерезиденту. Тобто якщо, скажімо, підприємство нерезиденту перерахувало як аванс валюту, що була отримана ним від експортної операції (а не куплена), її не продаватимуть.

Узагальнимо: якщо раніше куплену для перерахування нерезиденту валюту останній повертає (взаємні зобов’язання частково або повністю не виконані), вона буде продана банком без доручення клієнта.

Позитивні курсові різниці: чи потрібно перераховувати до бюджету

Перерахування інвалютного авансу відбувалося за одним курсом НБУ, а на момент повернення курс НБУ — інший. Різницю, коли під час повернення курс більший, аніж у разі перерахування авансу, якраз і вважають позитивною курсовою різницею. І щодо неї постає питання.

Зауважимо: нині немає вимоги перераховувати в бюджет позитивну курсову різницю у випадку повернення інвалютного авансу від нерезидента.

Раніше така вимога була передбачена пп. 7 р. III Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою, затвердженого постановою Правління НБУ від 10.08.2005 р. № 281 (див. лист НБУ від 26.03.2014 р. № 29-207/12713 і статтю «Позитивні курсові різниці до Держбюджету: хто сплачує та в яких випадках»), яке втратило чинність із 07.02.2019. Щоправда, і за часів дії вимоги  про перерахування до бюджету позитивної курсової різниці в разі повернення авансу нерезидентом її вдавалося оспорювати у стінах суду.

Отже, однозначно, що з 07.02.2019 немає обов’язку перераховувати до бюджету позитивну курсову різницю, якщо нерезидент повернув аванс і курс валюти зріс на дату повернення порівняно з датою перерахування коштів нерезиденту.

Утримана комісія банку та валютний контроль