Продаєте товари пов’язаним особам: податкових збитків не може бути!
(коментар до листа Міндоходів України від 17.07.2013 р. № 7057/6/99-99-19-03-02-1513)
У коментованому листі податківці вкотре повторили порядок визнання витрат у разі продажу (обміну) товарів, робіт, послуг пов’язаним особам.
Спеціалісти Міндоходів, зважаючи на норми абз. 2 пп. 153.2.6 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), наголошують, що «при здійсненні платником податку операцій з продажу/обміну товарів, виконання робіт, надання послуг з пов’язаними з таким платником особами або за операціями з давальницькою сировиною всі витрати, понесені у зв’язку з такими операціями, не повинні перевищувати отримані від таких операцій доходи, тобто ці операції не призводять до виникнення збитків у податковому обліку». Такий самий висновок був озвучений і в листі ДПСУ від 17.08.2012 р. № 1043/0/71-12/15-1417. Тобто в ситуації, якщо фактичні витрати, пов’язані з продажем товару, перевищують доходи від продажу, то до податкових витрат можна віднести лише витрати в сумі, що не більше доходу. Покажемо це на цифрах.
Приклад 1
Фактичні витрати, понесені у зв’язку з продажем товарів пов’язаній особі, становили 100 тис. грн, дохід від такої операції — 75тис. грн.
Згідно з висновком із коментованого листа, до податкових витрат можна віднести лише 75 тис. грн, а про решту — 25 тис. грн — доведеться просто забути.
Звичайно, не дуже радужний висновок, але цілком логічний, ураховуючи вимоги абз. 2 пп. 153.2.6 ПКУ.
Інша річ, що питання, які насправді цікавили платників податків, знову були замовчані в коментованому листі. Розглянемо їх почергово.
1. Що розуміти під отриманими доходами?
Нагадаємо: за операціями з продажу товарів пов’язаним особам дохід визнається за договірними цінами, але не менше за звичайні (пп. 153.2.1 ПКУ). А якщо дослівно, то норма звучить так: «Дохід, отриманий платником податку від продажу товарів (виконання робіт, надання послуг) пов’язаним особам, визначається відповідно до договірних цін, але не менших від звичайних цін».
До чого ми хилимо: якщо, скажімо, договірна ціна — 1000 грн, а звичайна —1300 грн, витрати при цьому, наприклад, — 1100 грн, то яку суму витрат можна відобразити? Орієнтуватися на 1000 грн, які фактично будуть у підприємства (отримані), чи на 1300, які він зафіксує в податковому обліку?
Податківці кажуть, що така операція не має призводити до «збитків у податковому обліку». Перше, що спадає на думку, таке уточнення, либонь, для того щоб провести паралель зі збитковістю операції в бухобліку. Та якщо глянути під іншим кутом, то можна стверджувати, що збитків у податковому обліку не буде й тоді, коли підприємство зафіксує витрати в сумі не більшій податкових доходів які визначалися за звичайними цінами.
Знову ж — мовою наших цифр. Не буде податкового збитку, якщо від 1300 грн доходу відняти всі 1100 грн витрат.
Погодьтеся, доволі лояльно як для підходу податківців. Якщо орієнтуватися на реальну суму доходу від продажу товару в 1000 грн, то до витрат може потрапити лише 1000 грн його вартості.
2. Які витрати вважати «всіма витратами, понесеними у зв’язку з такими операціями»?
Раніше в листі ДПСУ від 09.07.2012 р. № 12372/6/15-1216 однозначно було прописано: «у разі продажу товарів … пов’язаним особам витрати, понесені у зв’язку з продажем таких товарів, визнаються в розмірі, що не перевищує доходи, отримані від такого продажу. При цьому при визначенні витрат, понесених у зв’язку з продажем таких товарів, враховується тільки їх собівартість, визначена згідно з п. 138.4 ст. 138 Кодексу без врахування інших витрат, зокрема витрат на збут таких товарів, визначених згідно із пп. 138.10.3 п. 138.10 ст. 138 Кодексу». Тобто витрати на збут й інші витрати, які опосередковано пов’язані із цією операцією, потрапляли до витрат за загальними правилами. А собівартість (як витрати, пов’язані з продажем) включалася в межах суми доходу.
Нині ж податківці говорять — «ВСІ витрати», однак із листа незрозуміло, що ж вони вважають цими всіма витратами. Сподіваємося, позиція залишається такою ж.
Приклад 2
Собівартість товарів, проданих пов’язаним особам, становить 1000 грн, витрати на їх транспортування — 200 грн. Дохід від цієї операції дорівнює 1100 грн.
До податкових витрат можна віднести витрати в сумі 1000 грн (собівартості товарів, що продаються), що менше доходу від цієї операції. І 200 грн витрат на транспортування — як витрати на збут у загальному порядку.
Анастасія НЄВСКАЯ,
бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»