Чи можна авансові внески І кварталу зарахувати в зменшення податку на прибуток за півріччя
І квартал 2013 року в нас вийшов збитковий. Подали декларацію. Авансові внески з квітня не сплачуємо. Піврічна декларація виходить із прибутком. Чи можна зарахувати в зменшення податкових зобов’язань півріччя аванси, сплачені в І кварталі? Чи чекати аж закінчення року, аби зарахувати?
ВІДПОВІДЬ: Переконані, підприємство вправі зарахувати авансові внески, сплачені в І кварталі 2013 року, у зменшення податкових зобов’язань із податку на прибуток за півріччя. Обґрунтуємо.
На жаль, у Податковому кодексі України (далі — ПКУ) немає прямих норм, які б описували правила зарахування авансових внесків у зменшення податкових зобов’язань із податку на прибуток. Тому залишається скористатися тільки загальною логікою податкового законодавства. Безперечно, авансові внески — авансом сплачений податок на прибуток. І аванси січня – грудня 2013 року мають зараховуватися в зменшення податкових зобов’язань цього року. У декларації з податку на прибуток (форма затверджена наказом Мінфіну від 28.09.2011 р. № 1213) механізм зарахування втілили в рядку 13.7 додатка ЗП «Сума сплаченого авансового внеску з податку на прибуток відповідно до пункту 57.1 статті 57 глави 4 розділу II та абзацу другого пункту 2 підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу України». Відповідно, заповнюючи декларацію за півріччя, платник може вписати в цьому рядку суми авансових внесків, сплачених ним у січні – березні 2013 року (із квітня він припиняє їх сплачувати, тому в рядку 13.7 значаться аванси січня – березня 2013 року).
І, мабуть, у цьому ніхто б не сумнівався, якби не відповідь на запитання № 19 в Узагальнюючій податковій консультації щодо особливостей подання декларацій з податку на прибуток і сплати податку у 2013 році, затвердженій наказом ДПСУ від 21.12.2012 р. № 1171. У ній податківці зауважили, що підприємство, яке сплатило аванс у січні – лютому 2013 року, а 2012 року вийшло збитковим, урахує ці аванси в зменшення податкових зобов’язань у декларації за 2013 рік.
Пояснюється це тим, що таке підприємство звітуватиме лише за підсумками року, а проміжних декларацій не подаватиме (п. 57.1 ПКУ).
А ось підприємства, які за п. 57.1 ПКУ зобов’язані чи мають право подавати декларації щокварталу, — то вони уже в таких деклараціях авансові внески, сплачені за відповідний період цього року, зараховують у зменшення податку на прибуток. Такий підхід підтримують і податківці. У листі Міндоходів від 21.05.2013 р. № 3102/6/99-99-19-03-02-15, розглядаючи схожу ситуацію, резюмували: «податкові зобов’язання, визначені на підставі податкової декларації за підсумками першого кварталу, зменшуються на суму авансових внесків за січень – березень 2013 року».
Певна річ, оскільки І квартал 2013 року був збитковим, у декларації за цей період авансові внески січня – березня не могли фактично зменшити податкові зобов’язання. Проте вони можуть зменшити податок на прибуток за півріччя — за тим же принципом через рядок 13.7 додатка ЗП до рядка 13 основної частини декларації.
При цьому не можемо залишити поза увагою два важливі нюанси:
Перший — якщо додаток ЗП за І квартал не подавали. Звісно, це не перешкоджає зараз, формуючи декларацію, надати правильно заповнений додаток за півріччя. Якщо бути формалістами, то треба було б виправити помилку з некоректного відображення даних рядка 13 у декларації за І квартал — і зробити це з допомогою уточнюючої декларації або через поточну декларацію (із заповненням додатка ВП). Та, зважаючи на те що помилка жодним чином не позначилася на податкових зобов’язаннях І кварталу (не викликала недоплати чи переплати), цілком виправдано буде просто заповнити додаток ЗП за півріччя з правильними даними.
Другий — якщо підприємство, подавши декларацію за І квартал зі збитками, з якихось причин і далі продовжувало сплачувати авансові внески, скажімо, сплатило їх через обережність у квітні. Вважаємо, таке підприємство в рядку 13.7 додатка ЗП може записати лише авансові внески січня – березня. Адже, скориставшись правом подати збиткову декларацію за І квартал, воно не мало сплачувати аванси у ІІ–ІV кварталах (абз. 7 п. 57.1 ПКУ). А як бути з авансовим внеском за квітень? Його можна зарахувати як звичайну переплату. Однак, зважаючи на те що коди бюджетної класифікації та рахунки для сплати авансових внесків і податку на прибуток різні, стовідсотково, що податківці для зарахування цього квітневого авансу забажають заяву від платника. Такий висновок напрошується, зважаючи на їхній підхід у ситуації із зарахуванням переплати з податку на прибуток у рахунок авансових внесків (див. лист ДПСУ від 01.04.2013 р. № 4420/6/15-14-15-13)1. Тож для зарахування авансів січня – березня такому підприємству достатньо їх відобразити в рядку 13.7 додатка ЗП, а ось для зарахування авансів квітня (що сплачені помилково) — у порядку зарахування переплати (найімовірніше, тільки за заявою).
Галина МОРОЗОВСЬКА,
провідний бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»
1 Коментар до згаданого листа — у матеріалі «Вода камінь точить»: ДПСУ «ЗА» зарахування переплати з податку на прибуток у сплату авансових внесків» додатка 15-1 газети «Інтерактивна бухгалтерія».