На нашому підприємстві працює один бухгалтер. Оскільки в нього чималий обсяг роботи, він звернувся з проханням перевести його на посаду головного бухгалтера з підвищенням зарплати. Чи можна такого працівника перевести на посаду головного бухгалтера (водночас він залишиться єдиним бухгалтером на підприємстві)?

ВІДПОВІДЬ: Чинним законодавством не заборонено мати у штаті лише одного головного бухгалтера, який виконуватиме всю бухгалтерську роботу. Проте є певні нюанси.

У ч. 4 ст. 8 Закону про бухоблік зазначено: однією з форм ведення бухобліку на підприємстві є введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером.

Зі змісту наведеної норми випливає, що головний бухгалтер — це особа, яка керує роботою бухгалтерської служби. У Довіднику № 336 теж прописано, що головний бухгалтер організовує роботу бухгалтерської служби, керує працівниками бухгалтерського обліку підприємства та розподіляє між ними посадові завдання й обов’язки.

Крім того, згідно з Класифікатором професій, посада «головний бухгалтер» (код 1231) належить до керівних посад. Щодо посади «бухгалтер» — вона розміщена в інших розділах Класифікатора професій — у розділі 2 «Професіонали» та розділі 3 «Фахівці». Отже, зважаючи на це, головний бухгалтер — це керівник бухгалтерської служби, у якого є підлеглі — рядові бухгалтери. Якщо ж підлеглих немає, нібито, не може бути й посади головного бухгалтера.

Водночас відповідно до ч. 3 ст. 64 ГКУ підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, установлює чисельність працівників і штатний розпис. Тому воно може ввести до штату одну посаду бухгалтера. При цьому закон безпосередньо не забороняє вводити саме посаду головного бухгалтера.

Мінфін у листі від 22.02.2010 р. № 31-34000-10-16/3801 зауважив, що до штату підприємства може бути введена посада головного бухгалтера й без створення на підприємстві бухгалтерської служби.