(коментар до листа ДПСУ від 25.02.2013 р. № 2801/6/15-5215)
Відверто кажучи, зроблений у листі висновок нас трохи здивував. Будуючи логічний ланцюжок, податківці спершу згадують, що згідно з п. 216.7 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), податкові зобов’язання за особливим акцизним податком виникають на дату отримання доходу від продажу або іншого відчуження цінних паперів. І тут же відзначають, що операції за договорами дарування є об’єктом обкладення акцизним податком і передбачають отримання доходу особою, яка набуває права власності на цінні папери. Виходить, не зовсім зрозуміло: чи то податкове зобов’язання виникає в обдарованого, чи то в дарувальника, імовірно, за звичайною ціною. Що ж, спробуємо із цим розібратися.
Відповідно до пп. 213.1.7 ПКУ, обкладенню особливим акцизним податком підлягають операції з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, де відбувається перехід права власності на цінні папери. Звісно, дарування — це один зі способів відчуження майна. Із цим не посперечаєшся.
Визначення
Відчуження майна — будь-які дії платника податків, унаслідок учинення яких такий платник податків у порядку, передбаченому законом, утрачає право власності на майно, що належить такому платникові податків, або право користування, зокрема природними ресурсами, що у визначеному законодавством порядку надані йому в користування.