Наше підприємство зробило передоплату за товар. Отримуватиме його директор особисто. Чи потрібно на нього виписувати довіреність?

ВІДПОВІДЬ: Ні, довіреність директору не потрібна. Пояснімо чому.

Раніше довіреність на отримання матеріальних цінностей видавали працівникам підприємства, оскільки така вимога була передбачена Інструкцією про порядок реєстрації виданих, повернутих і використаних довіреностей на одержання цінностей, затвердженою наказом Мінфіну від 16.05.1996 р. № 99 (даліІнструкція № 99).

Однак із 01.01.2015 Інструкція № 99 втратила чинність, та із цієї дати в питаннях представництва й використання довіреностей потрібно орієнтуватися на загальні норми Цивільного кодексу України (даліЦКУ). Якщо говорити про довіреність на отримання матеріальних цінностей, то вона не зникла з бухгалтерської документації, просто її форма тепер не має типового формату. Про це читайте в публікації «Із нового року довіреності стануть необов’язковими та довільної форми».

Проте й за діючої Інструкції № 99 для директора не потрібно було видавати довіреність. Це випливає з норми ч. 5 ст. 65 Господарського кодексу України, відповідно до якої керівник підприємства діє від імені підприємства без доручення та може представляти інтереси в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах із юридичними особами та громадянами.

Тож, коли керівник особисто отримує оплачений товар, буде достатньо паспорта (іншого документа, що посвідчує особу) та завіреної підписом керівника (і за наявності — печаткою підприємства) копії документа, який підтвердить статус керівника (наприклад, витягу чи виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, далі — ЄДР).