Підприємець на загальній системі оподаткування, неплатник ПДВ, працює у сфері послуг — має власну сауну й одного найманого працівника. Послуги надає переважно населенню, але іноді сауну замовляють підприємства. Середній річний дохід становить близько 300 тис. грн. Посеред 2019 року ФОП планує перейти на спрощену систему оподаткування. Яку групу єдиного податку йому вигідно обрати? Які труднощі можуть виникнути під час зміни системи оподаткування?
ВІДПОВІДЬ: Усе залежить від того, чи планує надалі підприємець надавати послуги юрособам на загальній системі оподаткування. Якщо так — підійде група 3 єдинників, оскільки вони не мають обмежень ані за статусом контрагентів, ані за видами проведеної діяльності (звісно, окрім заборонених для всіх груп єдиного податку, які зазначені в п. 291.5 ПКУ).
Чимало клопоту в разі зміни системи оподаткування завдають саме незавершені операції. Адже в ПКУ недостатньо норм, присвячених урегулюванню таких операцій. Про основні з них і поговоримо.
1. Послуги надано на загальній системі, а оплата за ними надходить уже на спрощеній. Чи виникатиме в єдинника дохід?
Отримані кошти за надані послуги єдинник повинен відобразити в Книзі обліку доходів (і витрат) і включити їх у дохід. Усе тому, що відповідно до пп. 1 п. 292.1 ПКУ доходом фізособи-єдинника є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній чи нематеріальній формі. Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів (п. 292.6 ПКУ). Так званий касовий метод, за яким дохід визнається не на дату надання послуги, а саме на дату отримання за неї винагороди.
Книга обліку доходів (для платників єдиного податку груп 1–3, які не є платниками податку на додану вартість) та Книга обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку групи 3, які є платниками податку на додану вартість), затверджені наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579.
У цьому контексті слід згадати ще одну норму — пп. 6 п. 292.11 ПКУ, згідно з якою сума коштів, що надійшла як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період сплати інших податків і зборів, вартість яких була включена до загального оподатковуваного доходу фізособи-підприємця, у дохід єдинника не потрапляє.
Тож лишилося з’ясувати, чи включалася вартість наданих послуг у дохід загальносистемника?
Відповідь очевидна — ні, адже згідно з пп. 177.2 ПКУ, об’єктом обкладення податком на доходи загальносистемника є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка в грошовій та негрошовій формах) і документально підтвердженими витратами. Ідеться про те, що ФОПи на загальній системі також визнають дохід за касовим методом. Відтак, перебуваючи на загальній системі оподаткування, фізособа-підприємець не відобразила дохід, а отже, не сплатила податок. Як наслідок — для неї не спрацьовує пп. 6 п. 292.11 ПКУ.