Чи може продавець відкоригувати податкові зобов’язання, якщо розрахунок коригування не зареєстрований у Єдиному реєстрі

Постачальник — платник ПДВ під час зменшення суми компенсації на його користь виписав розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної і не зареєстрував його в Єдиному реєстрі податкових накладних. Чи має право постачальник — платник ПДВ зменшити податкові зобов’язання з ПДВ у цьому випадку?

ВІДПОВІДЬ: Згідно з п. 192.1 Податкового кодексу України (далі ПКУ), якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їхньої вартості, уключаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або під час повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань і податкового кредиту постачальника й отримувача підлягають відповідному коригуванню.

У разі якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку постачальника, то постачальник, відповідно, зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, і надсилає отримувачу розрахунок коригування податку (пп. «а» пп. 192.1.1 ПКУ).

Відповідно до п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246, якщо продавець складає розрахунок коригування до податкової накладної, що підлягає реєстрації, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі Єдиний реєстр) в обов’язковому порядку вносяться також відомості, що містяться в такому розрахунку.

У разі коли продавець складає розрахунок коригування до податкової накладної, що не підлягає реєстрації, у зв’язку із чим загальна сума податку за операцією з постачання товарів (послуг) досягає обсягу, визначеного п. 11 підрозділу 2 р. XX ПКУ, до Єдиного реєстру в обов’язковому порядку вносяться відомості, що містяться в такому розрахунку.

Розрахунок коригування податкової накладної, відомості якої не внесено до Єдиного реєстру, реєструється після реєстрації такої накладної незалежно від дати її складення.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (п. 201.10 ПКУ). 

Таким чином, під час зменшення суми компенсації на користь постачальника платника ПДВ такий постачальник має право зменшити податкові зобов’язання з ПДВ лише на підставі виписаного розрахунку коригування до податкової накладної, за умови, що розрахунок коригування, у разі якщо він підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі, у ньому зареєстрований.

ДПІ в Дарницькому районі м. Києва ДПС