Немає ТТН на товар: чи можна відобразити податкові витрати з їх придбання

Якщо покупець не отримав ТТН, чи можуть «постраждати» його податкові витрати на придбання цінностей і податковий кредит?

ВІДПОВІДЬ: Переконані, якщо є інший документ, котрий підтверджує відвантаження й отримання ТМЦ покупцем, відсутність ТТН не може загрожувати податковим витратам. Та на практиці не завше все так безхмарно.

Нагадаємо: завдання ТТН — підтвердити факт перевезення вантажу. Звісно, такий документ може підтверджувати витрати на придбання матеріальних цінностей. Однак його відсутність — іще не підстава стверджувати, що витрат немає. Якщо є накладна чи інший документ, котрий підтверджує придбання товарів, вважаємо, витрати не опиняться під загрозою.

Раніше такої ж думки дотримувалися й міндоходовці в листі від 19.09.2013 р. № 11569/6/99-99-22-01-03-15/1128: ТТН є транспортною документацією, що не впливає на факт придбання товару. Тому за наявності документів, що підтверджують фактичне отримання товару та його використання у власній госпдіяльності, відсутність ТТН не може бути підставою для невизнання витрат із придбання матеріальних цінностей. Не суперечить цьому й судова практика ще з 2011 року (постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.06.2011 р. по справі № 2а/0470/5895/11, постанова Вінницького окружного адміністративного суду від 06.07.2011 р. по справі № 2а /0270/2721/11).

До того ж Міндоходів роз’яснило, що відсутність ТТН не може позбавити й права на податковий кредит із ПДВ за наявності документів, які вимагає ПКУ в цьому випадку. Із цим ми цілком згодні. Адже підставою для формування податкового кредиту з ПДВ є наявність належним чином оформленої податкової накладної або митної декларації. А також як виняток: заяви зі скаргою на постачальника, поданої відповідно до п. 201.10 ПКУ, бухгалтерської довідки, складеної згідно з п. 198.5 ПКУ, або інших документів, передбачених п. 201.11 ПКУ. ТТН ж немає в переліку документів, що визначають право на формування податкового кредиту. Тому за наявності перелічених вище документів відсутність ТТН не вплине на право віднести до податкового кредиту вхідний ПДВ у сумі сплачених коштів за послуги з перевезення.

І хоча висновки стосувалися ще старої форми ТТН, сподіваємося, що така ж логіка зберігатиметься й стосовно нової форми. Сумніви в перевіряючих може викликати реальність операції, якщо не буде документів, що підтверджуватимуть перевезення товарів, яке мало місце.

Анастасія НЄВСЬКА,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»