Фізособа-підприємець займається роздрібною торгівлею та має декілька магазинів у різних містах. Чи можуть магазини такого підприємця вважатися відокремленими підрозділами і чи сплачувати ПДФО за їх місцезнаходженням?

Це питання буде цікаве як фізособам-підприємцям, що перебувають на загальній системі оподаткування (пп.пп. 162.1.1, 177.1, 177.7 Податкового кодексу України, даліПКУ), так і фізособам-єдинникам, які сплачують ПДФО, у т.ч за найманих працівників, оскільки вони є податковими агентами для них (пп.пп. 14.1.180, 162.1.3 ПКУ).

Однак передусім з’ясуймо, хто може мати відокремлені підрозділи. Для цього звернімося до норм ч. 6 ст. 55 Господарського кодексу України (далі  — ГКУ), за якою право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юрособи можуть лише господарські організації, зазначені в п. 1 ч. 2 ст. 55 ГКУ, а саме:

  • юрособи, створені відповідно до Цивільного кодексу України;
  • державні, комунальні й інші підприємства, створені відповідно до ГКУ;
  • інші юрособи, які провадять господарську діяльність і зареєстровані в установленому законом порядку.

Як бачимо, згадки про фізосіб-підприємців тут немає. А тому вважати магазини (чи інші місця провадження господарської діяльності) фізосіб-підприємців філіями або іншими відокремленими підрозділами недоречно.