Консультують фахівці Пенсійного фонду України

Грошова допомога в разі виходу на пенсію та перерахунок пенсії

Я — пенсіонерка (народилася 01.10.1956 р.), але й досі працюю вчителем у школі. На пенсії — з 1 квітня 2012 року. Згідно з новою пенсійною реформою, працівникам бюджетної сфери передбачається виплата одноразової допомоги в розмірі 10 пенсій за умови наявності 30-ти років страхового стажу. У мене педагогічний стаж — 27 років (працювала вчителем у школі та протягом 7 років — у дитячій спортивній школі тренером). Чи можна підсумувати стаж роботи вчителем і тренером для отримання цієї допомоги, адже обидві професії належать до галузей бюджетної сфери?

ВІДПОВІДЬ: Відповідно до п. 71 Прикінцевих положень Закону про пенсійне страхування (після внесення змін Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VI), під час призначення пенсії передбачено виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій особи станом на день її призначення.

Грошова допомога надається за дотриманням таких умов:

  • якщо пенсія за віком, відповідно до Закону про пенсійне страхування, призначається починаючи з 1 жовтня 2011 року;
  • на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону про пенсійне страхування, особа працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких надає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»–«ж» ст. 55 Закону про пенсійне забезпечення;
  • страховий стаж на зазначених посадах: для чоловіків — 35 років, для жінок — 30 років;
  • до цього вони не отримували будь-якої пенсії.

Порядок обчислення страхового стажу, що надає право на призначення грошової допомоги та її виплати, затверджено постановою КМУ від 23.11.2011 р. № 1191.

Згідно з Порядком № 1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»–«ж» ст. 55 Закону про пенсійне забезпечення, що передбачені зокрема Переліком № 909.

Страховий стаж, який надає право на виплату грошової допомоги, ураховується в календарному обчисленні. При цьому допускається підсумовування страхового стажу за періоди роботи, що надають право на призначення пенсії відповідно до пунктів «е»–«ж» ст. 55 Закону про пенсійне забезпечення.

Дитячі спортивні школи належать до закладів позашкільної освіти. Однак у Переліку № 909 посади тренера немає. А відтак час роботи на посаді тренера дитячої спортшколи не буде зарахований до стажу, що надає право на пенсію за вислугу років і, відповідно, до стажу, що надає право на виплату грошової допомоги. Без цього стажу ваш спецстаж становитиме лише 27 років, у зв’язку із чим підстави для виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій відсутні.

Отримую пенсію з 2008 року й з тих пір не працюю. У травні 2012 року мою пенсію підвищили на 100 гривень. Чи маю я право на березневий перерахунок пенсії в 2013 році у зв’язку зі зростанням середньої заробітної плати?

ВІДПОВІДЬ: У разі якщо величина середньої заробітної плати в Україні за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім роком, за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт (ч. 2 ст. 42 Закону про пенсійне страхування).

У разі якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат минулого року був менший, ніж зазначено в цій нормі, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення. Розмір і порядок такого підвищення пенсії визначаються в межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням КМУ.

Порядок проведення перерахунку пенсій, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону про пенсійне страхування, у 2013 році врегульовано постановою КМУ від 15.04.2013 р. № 264.

Цим документом було встановлено, що в 2013 році для підвищення розміру пенсій, обчислених згідно із Законом про пенсійне страхування, Законами про наукову діяльність, Законом про ЧАЕС, Законом № 2262 (щодо осіб із числа військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), застосовується коефіцієнт 1,0298.

Під час визначення індивідуального коефі­цієнта підвищення пенсійних виплат минулого року порівнюються розміри пенсійних виплат станом на 31 грудня 2012 року до розміру пенсійної виплати станом на 31 грудня 2011 року, або на день призначення пенсії, у разі якщо пенсію призначено після 1 січня 2012 року.

Оскільки протягом 2012 року розмір вашої пенсії збільшився більше ніж у 1,0298, право на перерахунок пенсії з 1 березня поточного року у вас відсутнє.

Галина МАСТЮГІНА,

начальник відділу з питань призначення пенсій
департаменту пенсійного забезпечення
Пенсійного фонду України

Список використаних нормативно-правових актів:

Закон про пенсійне страхування — Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

Закон про пенсійне забезпечення — Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII.

Закон № 2262 — Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII.

Закон про ліквідаторів ЧАЕС — Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII.

Закон про наукову діяльність — Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 р. № 1977-XII.

Перелік № 909 — Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою КМУ від 04.11.1993 р. № 909.