На початку вересня 2020 року за рішенням податкового органу було анульовано реєстрацію платником ПДВ фізособи-підприємця — платника єдиного податку групи 3 за ставкою 3%.
Яку ставку єдиного податку (3% чи 5%) має застосовувати підприємець до доходів, отриманих у ІІІ кварталі 2020 року, з огляду на анулювання його реєстрації платником ПДВ?

Відповідь

Вважаємо, факт анулювання реєстрації платником ПДВ не має позначитися на ставці єдиного податку у звітному (податковому) періоді. Унаслідок цього до доходів, отриманих підприємцем у ІІІ кварталі 2020 року, потрібно застосовувати ставку єдиного податку в розмірі 3%. Пояснімо.

Відповідно до пп. 1 п. 293.3 ПКУ ставку податку — 3% — застосовує фізособа-підприємець у разі сплати ним ПДВ згідно з ПКУ. Натомість 5-відсоткову ставку єдиного податку застосовують у разі включення ПДВ до складу єдиного податку (пп. 2 п. 293.3 ПКУ).

Тож, для того щоб підприємець міг оподатковувати свої доходи за зниженою ставкою єдиного податку (3%), він має бути платником ПДВ. В іншому випадку таким суб’єктом господарювання має застосовуватися ставка єдиного податку в розмірі 5%.

Звідси нібито напрошується такий умовивід: у разі анулювання реєстрації платника ПДВ доходи підприємця, отримані після дати анулювання, автоматично потрапляють під 5-відсоткову ставку єдиного податку. Утім не варто поспішати з висновками.

Річ у тім, що нормами ПКУ передбачена окрема процедура для зміни розміру ставки єдиного податку внаслідок анулювання реєстрації платника ПДВ.

Зокрема, згідно з пп. 5 п. 293.8 ПКУ за описаних умов фізособа — підприємець на групі 3 зобов’язана перейти на сплату єдиного податку в розмірі 5% або взагалі відмовитися від спрощеної системи оподаткування.

Реалізувати свій обов’язок підприємець має шляхом подання заяви щодо зміни ставки єдиного податку чи відмови від застосування спрощеної системи оподаткування за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.07.2019 р. № 308. Подати таку заяву підприємець повинен «не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, в якому здійснено анулювання реєстрації платником податку на додану вартість». Тобто якщо анулювання реєстрації відбулося на початку вересня 2020 року, підприємець зобов’язаний був подати заяву на зміну ставки податку чи відмову від спрощеної системи оподаткування не пізніше 15 вересня 2020 року.

Опосередковано це підтверджує відповідь на запитання «Чи мають право ФОП — платники ЄП третьої групи протягом року змінити ставку ЄП, та в які строки необхідно подавати заяву на зміну ставки?» з категорії 107.01.04 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua).

Податківці роз’яснюють, що фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку групи 3, які є платниками ПДВ й обкладають дохід за ставкою 3%, «також мають право протягом року змінити ставку на 5% за умови анулювання їх реєстрації як платників податку на додану вартість у порядку, встановленому ПКУ». При цьому такі ФОПи — єдинники групи 3 подають заяву щодо зміни ставки єдиного податку в строки, визначені у пп. 5 п. 293.8 ПКУ.

Контролери використали слова «мають право», вочевидь, у тому сенсі, що, своєчасно не скориставшись у подібній ситуації опцією змінити ставку з 3 на 5%, ФОПу — єдиннику групи 3, мабуть, доведеться з наступного кварталу полишити спрощену систему оподаткування.

Також є свіжа ІПК, що роз’яснює подібну ситуацію, але для юрособи — єдинника групи 3.

Отже, товариство було зареєстровано платником єдиного податку групи 3 зі ставкою 3%, що передбачає сплату ПДВ. Контролюючий орган 04.02.2020 анулював йому реєстрацію платником ПДВ. Заяву про зміну ставки єдиного податку з 3 на 5% доходу до контролюючого органу не подавали. Товариство добровільно зареєструвалося платником ПДВ за заявою з 01.04.2020.

Цю ситуацію фіскали вирішили таким чином (див. ІПК ДПСУ від 06.05.2020 р. № 1822/6/99-00-04-02-03-06/ІПК).

Юридична особа — платник єдиного податку групи 3, яка з початку року обрала ставку єдиного податку 3%, що передбачає сплату ПДВ, та якій протягом звітного кварталу анулювали реєстрацію платника ПДВ, застосовує в такому звітному кварталі ставку єдиного податку 3% та не пізніше ніж за 15 к. дн. до початку наступного календарного кварталу зобов’язана подати заяву про перехід на сплату єдиного податку за ставкою 5%, що передбачає включення ПДВ до складу єдиного податку, або заяву про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування.

Тобто юридична особа — платник єдиного податку групи 3, якій анулювали реєстрацію платника ПДВ, перебуватиме на спрощеній системі оподаткування й застосовуватиме ставку єдиного податку 3% у кварталі, у якому анульовано реєстрацію платника ПДВ.

У разі реєстрації товариства платником ПДВ із 01.04.2020 юридична особа — платник єдиного податку групи 3 продовжить застосовувати ставку єдиного податку в розмірі 3% доходу.

Підсумуємо

Обкладати свій дохід за 5-відсотковою ставкою єдиного податку фізособа-підприємець зобов’язана починаючи із IV кварталу 2020 року (для цього необхідно було своєчасно подати заяву про зміну ставки єдиного податку з 3 на 5% у строки, передбачені пп. 5 п. 293.8 ПКУ). А до цього часу підприємець застосовує ставку податку в розмірі 3%.

Якщо ж заяву про зміну ставки або про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування своєчасно не подали, міркуємо, податківці можуть за власним рішенням виключити ФОПа з лав єдинників і вважатимуть його загальносистемником з усіма очікуваними податковими наслідками.

Окрему увагу привертає ситуація, коли реєстрацію платником ПДВ анулювали в другій половині останнього місяця звітного кварталу. Адже в такому випадку єдинник групи 3 формально вже не може своєчасно (не пізніше ніж за 15 к. дн. до початку кварталу, наступного за кварталом анулювання реєстрації платником ПДВ) подати заяву про зміну ставки з 3 на 5%.

Свого часу подібну проблему фіскали на місцях пропонували вирішувати таким чином, цитуємо:

«Оскільки нормами глави 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розділу XIV ПКУ не передбачено окремого терміну подання заяви щодо зміни ставки єдиного податку чи відмови від застосування спрощеної системи оподаткування після закінчення терміну, передбаченого пп. 5 п. 293.8 ст. 293 ПКУ, то платник єдиного податку третьої групи, якому анульовано реєстрацію платника ПДВ, всередині останнього місяця кварталу або в останні дні кварталу, буде перебувати на спрощеній системі оподаткування та застосовувати ставку єдиного податку у розмірі 3-х відсотків у кварталі, в якому анульовано реєстрацію платника ПДВ, та у наступному кварталі, в якому у визначені ПКУ строки, буде подано заяву щодо переходу на сплату єдиного податку за ставкою у розмірі 5-ти відсотків або заяву щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування».

Загалом у такій ситуації будьте особливо уважні. Наша порада: краще завчасно звертайтеся до податківців за індивідуальною податковою консультацією, адже ПКУ вона чітко не врегульована.

Наостанок нагадаємо, що згідно з п. 184.10 ПКУ контролюючий орган, який прийняв самостійне рішення про анулювання реєстрації платника податку, зобов’язаний письмово повідомити особу протягом 3 робочих днів після дня анулювання такої реєстрації.

Редакція газети

«Інтерактивна бухгалтерія»

 

 

 

______________________________________________________________

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

ПКУ — Податковий кодекс України.