Стартом реформи у сфері валютного регулювання цілком упевнено можна вважати прийняття у червні 2018 року фундаментального Закону України «Про валюту та валютні операції» від 21.06.2018 р. № 2473-VIII (далі — Закон про валюту).
Ця реформа відбувається під гаслом «Лібералізація валютного регулювання», адже одним із базових принципів, зафіксованих у ст. 2 Закону про валюту, є свобода здійснення валютних операцій. Утім цей Закон розпочне діяти лише з 07.02.2019. А до цієї дати у згаданій сфері діють старі правила та валютні обмеження.
Нещодавно Нацбанк оприлюднив проект структури майбутнього валютного регулювання. Зважаючи на нього, повністю відмовлятися від валютних обмежень після початку дії Закону про валюту, НБУ не планує.
Тож, які валютні обмеження діють нині та як хочуть послабити контроль за валютними операціями, розповімо в нашій публікації

Валютні обмеження у Законі про валюту названо заходами захисту, і запроваджувати їх уповноважено НБУ. Останній вправі вдаватися до них лише за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, погіршення стану платіжного балансу України, виникнення обставин, що загрожують стабільності банківської та (або) фінансової системи держави (ч. 1 ст. 12 Закону про валюту). До речі, запроваджувати їх Нацбанк може на півроку, а також може подовжити на півроку. Своєю чергою, загальний строк дії заходів захисту не має перевищувати 18 місяців протягом 24 місяців, починаючи з дня першого запровадження відповідного заходу захисту (ч. 2 ст. 12 Закону про валюту). Докладніше про це читайте в коментарі до Закону про валюту, опублікованому у № 144/2018.

Повернімося до нині діючих валютних обмежень.

Обов’язковий продаж інвалютних надходжень

Наразі діє вимога щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в інвалюті з-за кордону на користь суб’єктів господарювання. Так, обов’язковому продажу підлягають 50% інвалютних надходжень. Ця вимога прописана в постанові Правління НБУ від 12.06.2018 р. № 65 і діятиме до 13.12.2018 (включно).

Обов’язковому продажу підлягають такі надходження в іноземній валюті, як:

1) надходження з-за кордону на користь:

  • юридичних осіб, які не є вповноваженими банками;
  • фізосіб-підприємців;
  • іноземних представництв (окрім офіційних представництв);

2) надходження з-за кордону на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи;

3) надходження в інвалюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій НБУ.