Право суб’єкта спецрежиму оподаткування згідно зі ст. 209 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) залишити собі ПДВ, нарахований під час постачання виробленої сільгосппродукції (або ж продукції її переробки), нерозривно пов’язане з обов’язком використати кошти за цільовим призначенням. Утім межі цільового використання в спецрежимній ст. 209 окреслили дуже розмито, а податківці за два роки, які минули від «запуску» ПКУ, не часто балували сільгосппідприємства розлогими та детальними поясненнями. Сьогодні ми розглянемо, які витрати аграрія можна віднести до цільових і проілюструємо думки контролерів щодо певних їх видів
Пояснити, на що можна витрачати кошти спецрахунку, мала б «формула» у п. 209.2 ПКУ. Утім вона відверто не вдалася: « сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг… залишається… для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку — для інших виробничих цілей ».
Що таке «виробничі фактори, за рахунок яких сформовано податковий кредит», розтлумачує пп. 209.15.1 ПКУ: це товари/послуги, які придбавають для використання у виробництві сільгосппродукції, а також основні фонди, які придбаваються (споруджуються) з метою такого використання.