Турагент — юрособа на загальній системі оподаткування без ПДВ за останні 12 місяців отримав дохід понад 1 млн грн. Як розрахувати обсяг оподатковуваних операцій для ПДВшної реєстрації? До нього потрапляють лише суми винагороди чи вся вартість турів, яку оплачують туристи?

ВІДПОВІДЬ: Туристично-спецрежимна стаття 207 Податкового кодексу України (далі ПКУ) не встановлює для суб’єктів туристичної діяльності будь-яких особливостей розрахунку обсягу оподатковуваних операцій для реєстрації платником ПДВ. Тому звернімося до загального правила.

Реєстраційне правило з п. 181.1 ПКУ зобов’язує реєструватися платником ПДВ особу, якщо загальна сума від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ).

Читаючи цю норму, важко не помітити, що йдеться про загальну суму від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, нараховану (сплачену) особі. Під оподатковуваними операціями для цілей р. V і р. ХХ ПКУ варто розуміти операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, нульовою ставкою ПДВ, звільнені та тимчасово звільнені від обкладення ПДВ. Отже, жодного сумніву стосовно того, що туристичні послуги є оподатковуваними операціями, не виникає. Ось лише базу обкладання ПДВ для них розраховують за приписами ст. 207 ПКУ по-особливому. Тому, незважаючи на те, що базою для нарахування ПДВ для туристичних послуг є винагорода, для розрахунку реєстраційного обсягу згідно з нормами п. 181.1 ПКУ необхідно брати загальну вартість постачання туристичних послуг, яку оплачують туристи. Певна річ, до реєстраційного обсягу потраплять також інші оподатковувані операції (наприклад, постачання основних засобів).