Військовий збір із підприємницького доходу

Чи повинні фізособи-підприємці сомостійно сплачувати з 03.08.2014 р. військовий збір з отриманих ними доходів від підприємницької діяльності?

ВІДПОВІДЬ: Вважаємо, що фізособи-підприємці, незалежно від того, на якій системі оподаткування вони знаходяться, не сплачують за себе військовий збір із доходів, отриманих у межах їх підприємницької діяльності. Пояснімо.

Об’єктом обкладення військовим збором згідно з пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ є доходи:

  • у формі заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику за трудовими відносинами;
  • у формі інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податків згідно із цивільно-правовими договорами;
  • у формі виграшу в державній і недержавній грошовій лотереї, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри.

Загалом у частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) військового збору діють такі самі правила оподаткування, як і для ПДФО, зокрема на них поширюються п. 162.1, ст.ст. 168, 171, 176 ПКУ. Стосовно порядку та правил обкладення ПДФО доходу фізособи від підприємницької діяльності, вони прописані в ст. 177 ПКУ. У його п. 177.1 чітко зазначено, що об’єктом обкладення ПДФО є доходи фізичних осіб — підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності. А доходи фізосіб-єдинників обкладаються єдиним податком (а не ПДФО).

Про те, що доходи фізосіб-підприємців є об’єктом обкладення військовим збором, у пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ не йдеться.

Платниками військового збору згідно з п. 162.1, пп. 1.1 п. 161 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ є, зокрема, фіз­особи-резиденти, які отримують доходи як із джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи. До них належать і фізособи-підприємці, які сплачують ПДФО відповідно до ст. 177 ПКУ. Незважаючи на це, їх дохід не є об’єктом обкладення військовим збором. Тому, на нашу думку, самостійно сплачувати військовий збір підприємцю із своїх доходів немає жодних підстав.

Таку ж позицію підтвердили й фахівці ТО Міндоходів у Вінницькій області на офіційному сайті, де недвозначно зазначили, що доходи суб’єктів господарювання — фізичних осіб не є об’єктом обкладення військовим збором.

Євген ПАНЧИШИН,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»