Чи утримувати військовий збір з орендної плати

Підприємство орендує у фізосіб (непідприємців) транспортні засоби й обладнання (автомобілі, трактори, інше устаткування). Чи потрібно з 03.08.2014 р. утримувати з доходів, що виплачуються на користь фізосіб-орендодавців, військовий збір?

ВІДПОВІДЬ: Як відомо, об’єктом обкладення військовим збором є доходи, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, зокрема, за цивільно-правовими договорами (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ). Оскільки податкове законодавство чітко не визначає поняття цивільно-правового договору, це дає привід для дискусії навколо запитання: чи вважається договір оренди цивільно-правовим договором із метою обкладення військовим збором?

А зважаючи на те що в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) військового збору діють такі самі правила оподаткування, як і для ПДФО — для відповіді на поставлене запитання спробуємо провести аналогію між обкладенням орендної плати ПДФО та військовим збором.

Найпоширенішими цивільно-правовими договорами, суми винагород за якими підпадають під обкладення ПДФО, є:

  • договір найму (користування), предметом якого є річ, визначена індивідуальними ознаками (ст. ст. 759, 760 ЦКУ), наприклад, будівля, споруда, транспортний засіб тощо;
  • договір підряду, згідно з яким підрядник зобов’язується виконати певну роботу замовника, а останній її оплатити (ст. 837 ЦКУ);
  • договір про надання послуг, за яким виконавець зобов’язується надати послуги, що споживаються в процесі вчинення певної дії, а замовник зобов’язується оплатити виконавцеві зазначену послугу (ч. 1 ст. 901 ЦКУ).

Згідно з пп. 164.2.2 ПКУ, суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору, є об’єктом обкладення ПДФО. У формі № 1ДФ такий дохід відображають з ознакою доходу «102». А тепер увага! Фахівці ДФСУ стосовно договорів оренди й орендної плати в підкатегоріях 103.07, 103.25 «ЗІР» зазначають таке:

  • договори оренди нерухомого (рухомого) майна належать до договорів цивільно-правового характеру;
  • суми орендних платежів за надання в оренду рухомого майна, які отримуються фізособою, відображаються податковим агентом у податковому розрахунку за формою № 1ДФ під ознакою доходу «102» як виплати, що нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору.

Зважаючи на наведене вище, а також буквально читаючи пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ, виходить, що виплата фізособам орендної плати за договором оренди, який є одним із видів цивільно-правових договорів, є об’єктом обкладення військовим збором.

Проте з роз’яснень ДФСУ стосовно обкладення саме військовим збором вимальовується дещо інша картина. У підкатегорії 132.02 «ЗІР» податківці, посилаючись на пп. 2.1.8 Інструкції № 51, пояснили, що військовий збір утримується тільки з доходів, отриманих за цивільно-правовими договорами, які належать до фонду оплати праці.

З юридичної точки зору, цивільно-правові відносини жодним чином не пов’язані з трудовими. А Інструкція № 5 використовується для заповнення показників з оплати праці у формах статистичної звітності, скажімо, «Звіту з праці» (форма № 1-ПВ (місячна). Відповідно до пп. 2.2 Інструкції № 4032, показник фонду оплати праці (рядок 1020) форми № 1-ПВ включає й оплату особам, які виконують роботи за цивільно-правовими договорами. Зверніть увагу: договір оренди не вписується в це визначення.

Судячи з роз’яснення в «ЗІР» та усних консультацій, отриманих на гарячій лінії Міндоходів, військовим збором обкладаються доходи, виплачені фізособам згідно з договорами цивільно-правового характеру за виконання робіт, включаючи договори підряду. За таких обставин орендна плата не потрапляє до об’єкта обкладення військовим збором. Однак хотілося б отримати ґрунтовнішу відповідь на це запитання. Іще одним аргументом на користь того, що орендну плату не слід обкладати військовим збором, є той факт, що ПКУ з метою оподаткування розділяє такі поняття, як «договір оренди» та «цивільно-правовий договір» (пп. 14.1.97, п.170.1 ПКУ).

Наостанок зауважимо: ті, хто нарахував орендну плату до 03.08.2014 р., не повинні утримувати військовий збір, адже на той момент закон іще не набрав чинності.

Остаточну відповідь на запитання — чи підлягає отриманий фізособою дохід від надання рухомого та нерухомого майна в оренду оподаткуванню військовим збором? — може надати лише ДФСУ. Наразі жодних офіційних роз’яснень щодо цього питання вони не оприлюднили, тому радимо не зволікати й звертатися за індивідуальними податковими консультаціями.

Євген ПАНЧИШИН,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

1 Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5.

2 Інструкція щодо заповнення форми державного статистичного спостереження № 1-ПВ (місячна) «Звіт з праці», затверджена наказом Держкомстату від 26.10.2009 р. № 403.