Чи утримувати військовий збір із матеріальної допомоги

Підприємство надає матеріальну допомогу на оздоровлення до відпустки всім працівникам відповідно до умов колдоговору, а також окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами за їх заявами. Чи потрібно утримувати військовий збір із таких виплат?

ВІДПОВІДЬ: Утримувати чи ні військовий збір із матдопомоги, залежить від її виду.

Для визначення порядку оподаткування сум матдопомоги проаналізуємо, що є об’єктом оподаткування військовим збором.

Нагадаємо!

Об’єктом обкладення військовим збором є доходи у формі:

  • заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику згідно з трудовими відносинами;
  • винагород за цивільно-правовими договорами;
  • виграшу в державній і недержавній грошовій лотереї, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри.

(пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 р. XX ПКУ)

На сайтах територіальних органів Міндоходів з’явилися роз’яснення, що військовий збір не утримується з доходів, які не входять до фонду оплати праці 1.

Аналогічні роз’яснення надають і на гарячій лінії Державної фіскальної служби.

Тобто для обкладення матдопомоги вирішальним є те, чи належить така матдопомога до фонду оплати праці.

Відповідно до п. 2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5 (далі — Інструкція № 5), матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п. 3.31), належить до фонду оплати праці. А саме така матдопомога входить до складу зарплати й має обкладатися військовим збором.

А ось матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання (п. 3.31 Інструкції № 5), до фонду оплати праці не включається. Тому із цієї допомоги військовий збір не утримується.

До речі, саме такий підхід щодо обкладення нецільової матдопомоги податком на доходи фізосіб, неодноразово висловлювали податківці (див. листи від 26.03.2011 р. № 6005/6/17-0715, від 22.06.2011 р.  № 11552/6/17-0715).

Олена ТКАЧЕНКО,

провідний бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

1 Такі роз’яснення розміщено на офіційному сайті ТО Міндоходів у Закарпатській області http://zak.minrd.gov.ua/.