Як відомо, особам, що здійснюють виплату доходів юрособі-нерезиденту із джерелом їх походження з України, слід потурбуватися і про обов’язкове подання належного звіту до контролюючих органів про виплачені доходи й утриманий податок. Хто має звітувати до податкової, за якою формою та протягом якого строку — наразі й розповімо

Хто має подавати звіт до податкової

Вимога щодо обов’язкового звітування про виплачені доходи нерезиденту передбачена п. 103.9 ПКУ. Згідно з останнім особа зобов’язана в разі здійснення у звітному періоді (кварталі) виплат нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України подавати до податкової за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) звіт про виплачені доходи, утримані й перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, установленою Мінфіном.

Тож, згідно із цією нормою всі особи, які виплачують доходи юрособам-нерезидентам, перелічені в пп. 141.4.1 ПКУ, мають відзвітувати (перелік таких осіб див. у публікації «Податок на репатріацію: хто сплачує»).

Зауважимо

До кола осіб, відповідальних за сплату податку на репатріацію, у разі виплати доходу нерезиденту-юрособі із джерел походження з України, потрапили як платники податку на прибутку, так і єдинники й неприбуткові організації (п. 137.3, пп. 141.4.2 ПКУ). Тобто — усі, хто відповідає визначенню «резидент» із пп. 14.1.213 ПКУ (нині спецвизначення «резидент» з метою р. ІІІ ПКУ немає).

Утім, для звичайних фізосіб, які не є підприємцями та не провадять незалежну профдіяльність, податківці нині роблять виняток.

У категорії 102.16 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua) міститься відповідь на запитання: «Чи повинна ФО-резидент при виплаті доходів, визначених п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, нерезиденту — юридичній особі утримувати податок на доходи нерезидента та подавати Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств?», зокрема:

«Фізична особа — резидент при виплаті доходів, визначених п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України, нерезиденту — юридичній особі не повинна утримувати податок на доходи нерезидента й подавати Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств».

Крім того, аби скасувати всі питання, ще з 01.01.2018 відповідний обов’язок для єдинників закріпили у спеціальному п. 297.5 ПКУ. Згідно з ним платник єдиного податку, який здійснює на користь нерезидента — юридичної особи чи вповноваженої ним особи (крім постійного представництва на території України) будь-які виплати з доходів із джерелом їх походження з України, отриманим таким нерезидентом, проводить нарахування та сплату податку з доходів нерезидента в порядку, розмірі та у строки, установлені р. III ПКУ.

Форма звіту