Як формується податковий кредит при імпорті, якщо митна вартість відрізняється від контрактної

Суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності доволі часто стикаються з питанням правильного формування податкового кредиту з ПДВ у разі ввезення товарів на митну територію України в умовах, коли митний орган за своїм рішенням змінює митну вартість товарів (збільшує) в порівнянні з вартістю контракту. Яку суму ПДВ — з контрактної чи з митної вартості — буде відображено в декларації з ПДВ?

Відповідь: Згідно з п. 201.12 Податкового кодексу України (даліПКУ) у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.

Крім того, згідно з п. 198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 ПКУ) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПКУ.

Згідно із п.п. 198.1 та 198.2 ПКУ право платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту у разі здійснення операцій із ввезення  товарів на митну територію України виникає на дату сплати ПДВ за податковими зобов’язаннями згідно з п. 187.8 ПКУ.

При цьому, якщо митна вартість товарів перевищує договірну (контрактну), до податкового кредиту включається вся сума ПДВ, зазначена в митній декларації, сплачена на митниці.

Що стосується порядку визначення бази оподаткування для товарів, які ввозяться на митну територію України, то згідно з п. 190.1 ПКУ базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до р. ІІІ Митного кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включенню до ціни товарів.

На підставі вищевикладеного, сума ПДВ, сплачена імпортером на митниці, на підставі митної декларації включається до податкового кредиту в податковому періоді оформлення митної декларації (за умови дотримання інших вимог щодо формування податкового кредиту).

ДПІ у Ленінському районі  м. Донецька Донецької області