Звільненому працівнику нарахували премію за півріччя: як показати у звітності по ЄСВ

Працівник звільнився у червні 2014 року, а в липні йому нарахували премію за підсумками роботи за півріччя в сумі 2400 грн. Чи потрібно нараховувати на зазначену суму ЄСВ та як показати її в таблиці 6 додатка 4?

ВІДПОВІДЬ: Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2011 р. № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ), для осіб, які працюють у сільському господарстві, зайняті на сезонних роботах, виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами, творчих працівників (архітекторів, художників, артистів, музикантів, композиторів, критиків, мистецтвознавців, письменників, кінематографістів), та інших осіб, котрі отримують заробітну плату (дохід) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.

Зазначений порядок нарахування єдиного внеску поширюється також на осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час.

Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати й інших заохочувальних і компенсаційних виплат під час нарахування єдиного внеску, передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5 (пп. 5 п. 4.3 Інструкції № 4551).

Примітка: Перелік виплат, які належать до виплат за невідпрацьований час, визначено пп. 2.2.12 Інструкції № 5.

Премія за підсумками роботи за півріччя вважається виплатою за відпрацьований час. Отже, на неї поширюється ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ, тобто ЄСВ нараховується на суму, що визначається шляхом ділення зарплати (премії), виплаченої за результатами роботи за півріччя, на 6 місяців, за які вона нарахована.

Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджено наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. № 454 (даліПорядок № 454).

Відповідно до п. 4.9 Порядку № 454, особам, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення зарплати (у т.ч. премії, виплаченої за результатами роботи), на кількість місяців, за які вона нарахована, а також обов’язково зазначається код типу нарахувань «1».

Для зазначеного вище прикладу вважатимемо, що в жодному місяці півріччя не буде перевищення максимальної бази нарахування ЄСВ. Для визначення суми ЄСВ, загальну суму премії (2400 грн) слід розділити на 6 місяців і за кожен місяць зазначеного періоду донарахувати ЄСВ у сумі: (2400 грн : 6) х 3,6% = 14,40 грн.

Отже, у таблиці 6 додатка 42 премію за підсумками роботи, нараховану звільненій особі, відображають таким чином:

  • суму премії відображають у звіті за місяць, у якому здійснено її нарахування, для описаного прикладу — у звіті за липень 2014 року;
  • базу нарахування ЄСВ за кожен місяць визначають окремо, розділивши загальну суму премії на кількість календарних місяців, за які її нараховано (наприклад, суму премії за квартал ділять на три, суму премії за півріччя ― на шість, премію за підсумками року — на дванадцять);
  • у реквізиті 11 указують місяць, за який проведено нарахування;
  • у реквізиті 10 указують код типу нарахувань «1» ― для всіх місяців, за які нарахували премію (його застосовують, зокрема, для осіб, котрим після звільнення з роботи нараховано зарплату (премію) за відпрацьований час).

Приклад заповнення таблиці 6 додатка 4 для описаної ситуації див. тут.

Тетяна ДЗЕРА,

головний спеціаліст
Департаменту персоніфікованого обліку
інформаційних систем та мереж ПФУ

1 Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. № 455.

2 Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахо­ваного єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів, наведений у додатку 4 до Порядку № 454.