Працівник звільнився у січні 2020 року, а в березні йому нарахували премію за підсумками роботи за півріччя у сумі 2400 грн. Чи потрібно нараховувати на зазначену суму ЄСВ і як показати її в таблиці 6 Звіту з ЄСВ?

Відповідь

Згідно із ч. 2 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2011 р. № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ) для осіб, які працюють у сільському господарстві, зайняті на сезонних роботах, виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами, творчих працівників (архітекторів, художників, артистів, музикантів, композиторів, критиків, мистецтвознавців, письменників, кінематографістів), й інших осіб, які отримують заробітну плату (дохід) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, єдиний внесок слід нараховувати на суму, що визначають шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.

Такий порядок нарахування єдиного внеску поширюється також на осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час.

Визначення видів виплат, що належать до основної, додаткової заробітної плати й інших заохочувальних і компенсаційних виплат під час нарахування єдиного внеску, передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5 (пп. 5 п. 3 р. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449).

Премію за підсумками роботи за півріччя вважають виплатою за відпрацьований час. Отже, на неї поширюється ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ, тобто ЄСВ нараховують на суму, яку визначають шляхом ділення зарплати (премії), виплаченої за результатами роботи за півріччя, на 6 місяців, за які її нараховано.

Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування затверджено наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435.

Відповідно до п. 9 р. IV Порядку № 435 особам, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час, єдиний внесок нараховують на суму, яку визначають шляхом ділення зарплати (у т.ч. премії, виплаченої за результатами роботи), на кількість місяців, за які вона нарахована, а також обов’язково зазначають код типу нарахувань «1».

Для зазначеного вище у запитанні вважатимемо, що у жодному місяці півріччя не буде перевищення максимальної бази нарахування ЄСВ. Для визначення суми ЄСВ загальну суму премії (2400 грн) слід розділити на 6 місяців і за кожен місяць зазначеного періоду донарахувати ЄСВ у сумі:

(2400 грн : 6) × 22% = 88 грн.

Отже, у таблиці 6 додатка 4 премію за підсумками роботи, нараховану звільненій особі, відображають таким чином:

— суму премії показують у звіті за місяць, у якому здійснено її нарахування, для описаного прикладу — у звіті за березень 2020 року;

— базу нарахування ЄСВ за кожен місяць визначають окремо, розділивши загальну суму премії на кількість календарних місяців, за які її нараховано (наприклад, суму премії за квартал ділять на 3, суму премії за півріччя ― на 6, премію за підсумками року — на 12);

— у реквізиті 11 указують місяць, за який проведено нарахування;

— у реквізиті 10 указують код типу нарахувань «1» ― для всіх місяців, за які нарахували премію (його застосовують для осіб, яким після звільнення з роботи нараховано зарплату (премію) за відпрацьований час).

Приклад заповнення таблиці 6 додатка 4 для описаної ситуації див. далі.

Натисніть на картинку для перегляду в збільшеному вигляді

Редакція газети

«Інтерактивна бухгалтерія»