Оподаткування подарунків та спадщини: як показати в декларації

Правила обкладення ПДФО рухомого і нерухомого майна, отриманого як подарунок і прийнятого в спадок, схожі як дві краплі води (п. 174.6 ПКУ).

При отриманні майна в подарунок або в спадщину ставка податку залежить від типу майна, а також від того, ким є сторони угоди.

За ставкою 0% обкладають (пп. 174.2.1 ПКУ):

  • будь-яке майно, отримане фізособою від члена його сім'ї першого ступеня споріднення. Такими вважають батьків, чоловіка (дружину) і дітей, у тому числі усиновлених (пп. 14.1.263 ПКУ). Інші родичі становлять другу ступінь спорідненості, відповідно, їхні дари під зазначену пільгу не підпадають;
  • вартість об'єктів рухомого і нерухомого майна, а також грошові кошти, як готівку, так і ті, що зберігаються на рахунках, відкритих у банківських і небанківських фінансових установах (у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю), які отримані інвалідом I групи, дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування;
  • рухоме і нерухоме майно, яке у спадок або в результаті дарування стає власністю дитини - інваліда;
  • грошові заощадження, до 02.01.1992 р. поміщені в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 р., облігації Державної внутрішньої виграшного позики 1982 р., державні казначейські зобов'язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР), та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992-1994 рр., погашення яких не відбулося і які успадковуються або даруються будь-якому фізособі.

Ставку 5% необхідно застосовувати при отриманні резидентом будь-якого майна від спадкодавця (дарувальника), який має статус резидента і не є членом сім'ї спадкоємця (обдаровуваного) першого ступеня споріднення (пп. 174.2.2 ПКУ).

Якщо ж спадщину або подарунок передає нерезидент, а також коли спадкоємцем (обдаровуваним) виступає нерезидент, використовують ставку ПДФО 15% (17%) (пп. 174.2.3 ПКУ).

Спадкоємці та фізособи, які отримали майно в подарунок, повинні самостійно сплатити ПДФО (п. 174.3 ПКУ). Але в цьому правилі є кілька винятків.

Перше – подарунки, зроблені юрособами. Якщо вартість будь-якого негрошового подарунка фізособі не перевищує 50% мінімальної зарплати на 1 січня (у 2013 році – 573, 50 грн), його вартість ПДФО не обкладають (пп. 165.1.39 ПКУ). Якщо ж вартість негрошового подарунка перевищила 573, 50 грн, з суми перевищення підприємство – дарувальник має самостійно розрахувати і перерахувати податок (пп.пп. 164.2.10 і 168.1.1 ПКУ). Причому при визначенні бази оподаткування податком при даруванні подарунків у негрошовій формі необхідно використовувати підвищувальний коефіцієнт: для ставки 15% — 1, 176471, для ставки 17% — 1, 204819 (п. 164.5 ПКУ).

Друге – отримання фізособою у спадщину страхових виплат (страхового відшкодування). У такому випадку фінустанова – страхувальник виконує функції податкового агента, тобто саме вона має утримати та перерахувати ПДФО (абз. 2 п. 174.5 ПКУ).

Третє – успадкування вкладу в банку або в небанківській фінустанові. До 01.07.2012 р. діяла норма, що в такому випадку податковим агентом виступав такий банк (фінустанова) (абз. 1 п. 174.5 ПКУ в редакції, що діяла до 01.07.2012 р.). Якщо вклад був успадкований після зазначеної дати, спадкоємець повинен самостійно сплатити податок.

Подати декларацію про майновий стан і доходи (далі — Декларація) повинні всі фізособи, які отримали майно, що підлягає оподаткуванню, у спадок або в подарунок і не сплатили ПДФО до нотаріального оформлення об'єктів спадщини (дарування).

Якщо фізособа отримало майно, яке оподатковують за нульовою ставкою податку, подавати Декларацію йому не доведеться (п. 174.3 ПКУ).

Нерезиденти, що успадкували майно в Україні, подавати Декларацію також не зобов'язані. Оскільки вони повинні заплатити податок до нотаріального оформлення спадщини, без чого вони не зможуть отримати свідоцтво про право на спадщину (п. 174.4 ПКУ).

ДПІ у Ворошиловському районі
м. Донецька Донецької області ДПС