Як оподатковувати дохід турагента-єдинника
Наше підприємство є платником єдиного податку (група 3) на ставці 4%. Чи можемо ми провадити турагентську діяльність? Яку суму обкладати єдиним податком, якщо на розрахунковий рахунок ми отримуватимемо всю суму вартості путівки, але більшу її частину повинні перерахувати туроператору?
ВІДПОВІДЬ: Перелік заборонених для єдинників видів діяльності наведено в п. 291.5 Податкового кодексу України (далі — ПКУ). І в цьому переліку турагентської діяльності немає, тож можете сміливо її розпочинати.
Стосовно оподатковуваного доходу, спершу варто нагадати, що таке діяльність туристичного агента.
Керуючись Законом України «Про туризм» від 15.09.1995 р. № 324/95-ВР (далі — Закон про туризм), зазначимо, що туристичними агентами вважаються суб’єкти підприємницької діяльності, які провадять посередницьку діяльність з реалізації туристичного продукту туроператорів. Тобто їхня роль полягає лише в тому, щоб турист1 і туроператор знайшли один одного.
Далі з’ясуймо, у якій формі турагенти провадитимуть посередницьку діяльність. І хоча окремого поняття «посередницька діяльність» у ПКУ не існує, таке словосполучення зустрічається в тексті кодексу. Згідно із нормами п. 186.3 ПКУ, це діяльність від імені та за рахунок іншої особи чи від свого імені, але за рахунок іншої особи.
Тобто під посередницькою ПКУ має на увазі діяльність, яку провадять у межах агентських договорів (ст. 297 Господарського кодексу України), договорів комісії (ст. 1011 Цивільного кодексу України, далі — ЦКУ), доручення (ст. 1000 ЦКУ) й інших схожих договорів. У п. 292.4 ПКУ передбачено, що в разі надання послуг, виконання робіт за договорами:
- доручення;
- комісії;
- транспортного експедирування;
- агентськими договорами
- доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).
До відома!
Раніше при здійсненні єдинниками операцій за договорами комісії виникали проблеми під час застосування приписів п. 292.4 ПКУ. Адже, незважаючи на подібність таких договорів і з договорами доручення, агентськими договорами по суті, у зазначеній нормі законотворець забув згадати про договір комісії. Як наслідок, податківці у роз’ясненнях неодноразово доходили висновку, що за договором комісії доходом єдинника є вся сума коштів, що надійшла йому на рахунок (і сума винагороди, і сума, що належить комітенту).
Починаючи з 01.01.2015 р. ця проблема зникла, адже відповідні зміни були внесені до п. 292.4 ПКУ, згідно з якими за договором комісії доходом єдинника є сума отриманої винагороди (а не вся сума коштів, що надходить на підприємницький рахунок). Таку позицію підтверджує і ДФС у підкатегорії 108.01.02 «ЗІР».
Висновок
Турагенти — платники єдиного податку, які працюють із туроператорами шляхом реалізації путівок, укладаючи агентські договори, договори доручення, комісії — у дохід включають не всю суму, що потрапляє на їхній підприємницький рахунок від продажу путівок, а лише суму винагороди за такими договорами.
Редакція газети «Інтерактивна бухгалтерія»
1 Турист — особа, яка здійснює подорож Україною або в іншу країну з не забороненою законом країни перебування метою на строк від 24 годин до року без провадження будь-якої оплачуваної діяльності та із зобов’язанням залишити країну чи місце перебування в зазначений строк (ст. 1 Закону про туризм).