Плануєте зайнятися виїзною торгівлею? Тоді вам обов’язково необхідно ознайомитися з правилами оформлення готівкових розрахунків. Наразі з’ясуймо, у яких випадках під час виїзної торгівлі слід використовувати РРО чи розрахункові книжки, як документально оформлювати розрахунки з покупцями, як оприбутковувати виїзну виручку, чи потрібно мати розмінну монету на виїзному об’єкті, а також багато іншого
Кому необов’язково застосовувати РРО та розрахункові книжки під час виїзної торгівлі
Головним документом, що регулює правові засади застосування касових апаратів, є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО). Загалом, керуючись ст. 2 і п. 1 ст. 3 Закону про РРО, суб’єкти господарювання під час проведення розрахункових операцій за товари (послуги) у сфері торгівлі повинні використовувати зареєстровані, опломбовані й переведені у фіскальний режим роботи РРО чи зареєстровані розрахункові книжки (далі — РК).
Щоправда, із цього правила є винятки, які поширюються й на виїзну (пересувну) торгівлю. Так, без РРО та РК можна обійтися під час продажу:
- товарів (надання послуг) підприємцями — платниками єдиного податку групи 1, а також груп 2–4, але за умови, якщо обсяг доходу протягом календарного року не перевищує 1 млн грн (п. 6 ст. 9 Закону про РРО, п. 296.10 ПКУ) ;
- з лотків і розносок газет, журналів й інших видань, листівок, конвертів, знаків поштової оплати, якщо питома вага такої продукції становить понад 50% загального товарообігу за відсутності продажу алкогольних напоїв,
іпідакцизних непродовольчих товарів та технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення (п. 10 ст. 9 Закону про РРО); - води, молока, квасу, олії та живої риби з автоцистерн, цистерн, бочок і бідонів (п. 11 ст. 9 Закону про РРО).
У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 млн грн слід перейти на застосування РРО з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення. Після цього відмовитися від РРО вже не вдасться протягом усього періоду реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.
Звільнення від РРО не поширюється на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення (п. 296.10 ПКУ).