Приватний підприємець, платник єдиного податку групи 2, займається виїзною торгівлею овочів (торгівля з автомобіля). Планує реалізовувати товар в іншій області (для цього єдинник придбав новий автомобіль). Чи треба підприємцеві ставати на облік у такій «виїзній» області та чи необхідно йому подавати форму № 20-ОПП до ДФС за новим місцем здійснення торгівлі?
ВІДПОВІДЬ: Ні, ставати на облік в іншій області й подавати форму № 20-ОПП до органу ДФС за новим місцем здійснення виїзної торгівлі не потрібно. У цьому випадку форму № 20-ОПП (з інформацією про створення об’єкта оподаткування) слід подати до органу ДФС за основним місцем реєстрації єдинника. Усі обґрунтування обговоримо далі.
Правила та процедура подання форми № 20-ОПП визначені в Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженому наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (далі — Порядок № 1588). У п. 8.3 цього документа зазначається: платник податків, у якого відбуваються реєстрація, створення чи відкриття об’єкта оподаткування на території адміністративно-територіальної одиниці, де він не перебуває на обліку, зобов’язаний стати на облік за неосновним місцем обліку в органі ДПС за місцезнаходженням такого об’єкта.
Кількома словами — про поняття «об’єкт оподаткування». Усі ми звикли, що об’єктом оподаткування зазвичай вважають певну обставину, подію, кінцевим результатом якої будуть нарахування та сплата податку. Зокрема для платника єдиного податку об’єктом оподаткування є дохід від реалізації продукції (надання послуг). І в цьому випадку нас цікавить лише два запитання:
1) де в платника єдиного податку виникає об’єкт оподаткування у зв’язку з торгівлею в іншій області?
2) який саме об’єкт оподаткування слугуватиме підставою для подання форми № 20-ОПП і чи слід її подавати взагалі?
За відповіддю на перше запитання звернімося до норм ПКУ. Так, згідно з п. 295.4 ПКУ сплата єдиного податку здійснюється за місцем податкової адреси. Податковою адресою платника податків — фізособи визнається місце її проживання (основне місце обліку), за яким вона береться на облік як платник податків в органі ДФС (п.п. 45.1, 63.3 ПКУ). Крім того, відповідно до п. 293.7 ПКУ в разі здійснення платниками єдиного податку груп 1 та 2 госпдіяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної чи міської ради застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку для відповідної групи таких платників єдиного податку.
З наведених вище норм випливає висновок № 1: