Наше підприємство провадить професійну діяльність із торгівлі цінними паперами (далі — ЦП) і повинно звітувати (як податковий агент) з особливого податку на операції з відчуження ЦП та операцій із деривативами. Проте офіційно форму декларації не затверджено, існує лише проект, запропонований податківцями.
Які наслідки нас очікують за неподання декларації та несплату податку згідно із цим проектом?
ВІДПОВІДЬ: Однозначності тут бракує. Передусім розглянемо ситуації з поданням звітності податковими агентами з позиції Податкового кодексу України (далі — ПКУ). Адже в багатьох платників виникають сумніви, чи мають узагалі податкові агенти звітувати, особливо якщо кошти через них не проходять. Потім розберемо нюанси звітування за проектом Декларації з особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій із деривативами (далі — Декларація), запропонованої Міндоходів1.
Ситуація 1
Професійний торгівець здійснює продаж ЦП від імені та за рахунок власника ЦП
Якщо чітко слідувати нормам (далі — ПКУ), то виходить, що податковий агент (професійний торгівець ЦП) зобов’язаний нараховувати, утримувати й перераховувати особливий податок, а також подавати податкову звітність (абз. 2 п. 219.2 ПКУ). А п. 219.4 ПКУ мовить, що звітність подається за правилами, визначеними ст. 46 ПКУ. Але ж у цій нормі зазначається, що податкова декларація подається (!) платником податків, а податкового агента, який діє від імені та за рахунок власника цінних паперів, навряд чи можна таким назвати. Принаймні, у пп. 212.1.9 ПКУ прописано, що платниками вважаються ті, хто здійснює операції з продажу цінних паперів, і в цьому випадку продавцем вважається саме фактичний власник ЦП. Виходить замкнене коло.