У фізособи-підприємця, платника єдиного податку групи 3, платника ПДВ працюють три найманих працівники, за яких він щомісяця сплачує ЄСВ. Чи має право такий підприємець зменшити свій підприємницький дохід на суму сплаченого єдиного соцвнеску?
ВІДПОВІДЬ: Ні, не має права. Справа в тім, що об’єктом оподаткування єдиним податком є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій і/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) (п. 292.1 ПКУ). Сплачений підприємцем ЄСВ — це, безумовно, витрати. Однак головною особливістю спрощеної системи оподаткування є те, що розмір витрат жодним чином не впливає на базу оподаткування єдиного податку. Тож сума сплаченого підприємцем ЄСВ не зменшує оподаткованого доходу платника єдиного податку.
Нагадаємо!
У Книзі обліку доходів та витрат (для платників єдиного податку групи 3, які є платниками податку на додану вартість), затвердженій Наказом Мінфіну від 15.12.2011 р. № 1637 (далі — Книга), сумуутриманого ЄСВ відображають у графі 4 «Витрати на оплату праці найманих працівників» р. ІІ «Витрати». Стосовно нарахованого ЄСВ (як за себе, так і за найманих працівників), відповідні витрати не входять у фонд оплати праці, тому їх відображають у графі 5 «Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» р. ІІ «Витрати» Книги.