Наше підприємство переважно надає послуги перевезення в межах України. Наразі отримали замовлення на транзитне перевезення вантажу з Бєлгорода до Відня. Чи можемо ми застосувати нульову ставку ПДВ, адже все перевезення оформлюватимемо однією накладною-СМR?
ВІДПОВІДЬ: Ні, нульову ставку ПДВ до транзитного перевезення не застосовують. Тут працюватиме ПДВшна пільга з п. 197.8 Податкового кодексу України (далі — ПКУ). Пояснимо…
Незважаючи на те що маємо справу з міжнародним перевезенням, адже його оформлено єдиним міжнародним перевізним документом (у нашому випадку — СМR), як цього і вимагає пп. «а» пп. 195.1.3 ПКУ, для транзитних перевезень прописано спеціальну норму – п. 197.8 ПКУ. Остання звільняє від ПДВ операції з постачання послуг із перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також із постачання послуг, пов’язаних із таким перевезенням (переміщенням). На жаль, ПКУ не дає тлумачення поняття «транзит», але компенсувати це покликаний його п. 5.3, який дозволяє застосовувати для податкових цілей інші терміни, що не прописані в ПКУ, у значенні, установленому іншими законами.