Наразі йтиметься про бухоблік інвалютних дивідендів, тож ви дізнаєтеся:
• як перевести гривневі дивіденди в інвалюту;
• чи розраховувати курсові різниці;
• від якої суми обчислювати податки, пов’язані з виплатою дивідендів.
Своєю чергою, усе це супроводжуватиметься числовим прикладом

Валютні правила

Рішення про розмір дивідендів підприємства приймають у гривнях. Однак, співпрацюючи з іноземними інвесторами, виплатити їм дивіденди вони можуть як у нац-, так і в інвалюті.

Донедавна в пп. 19 п. 6 постанови Правління НБУ «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» від 13.12.2016 р. № 410 (даліПостанова № 410) було встановлено заборону на купівлю, перерахування іноземної валюти з метою повернення за кордон іноземному інвестору дивідендів за 2018 рік.

З 07.02.2019 Постанова № 410 втратила чинність, а набрало чинності Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5 (даліПоложення № 5). Останнє наразі дозволяє купувати/перераховувати інвалюту/гривні з метою повернення за кордон дивідендів іноземному інвестору (п. 93 р. VІ Положення № 5), але в разі одночасного дотримання таких умов:

  • дивіденди виплачуються за корпоративними правами/акціями та нараховані за період до 2018 року (включно);
  • купівлю/переказ іноземної валюти/гривні з метою повернення дивідендів здійснює емітент корпоративних прав/акцій, за якими виплачуються дивіденди, або депозитарна установа, що обслуговує рахунок у цінних паперах іноземного інвестора/нерезидента, або безпосередньо іноземний інвестор;
  • протягом календарного місяця зазначена особа здійснює купівлю/переказ іноземної валюти/гривні з метою повернення дивідендів у межах загальної суми, що не може перевищувати 7 млн євро (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті/гривні за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Нацбанком на дату здійснення відповідної операції);
  • купівля/переказ іноземної валюти/гривні з метою повернення дивідендів здійснюється через один банк (за вибором такої особи).