Підприємство виплачує роялті нерезиденту-юрособі. За яким курсом НБУ треба розраховувати податок на репатріацію для сплати до бюджету (за курсом нарахування доходу нерезиденту, на дату його виплати чи, може, за якимось іншим курсом)?

ВІДПОВІДЬ: Для розрахунку податку на репатріацію, який підприємство-резидент має сплатити до бюджету, слід брати курс НБУ на дату виплати доходу нерезиденту. Аргументуймо.

Будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку та за ставками, визначеними п. 141.4 ПКУ.

Тому резидент, який виплачує на користь нерезидента чи вповноваженої ним особи (окрім постійного представництва нерезидента на території України) доходи, перелічені в пп. 141.4.1 ПКУ, із суми такого доходу зобов’язаний утримати податок на репатріацію за ставкою 15% (пп. 141.4.2 ПКУ).

Для доходів нерезидента від безпроцентних (дисконтних) облігацій, казначейських зобов’язань, фрахту, реклами тощо передбачені інші правила оподаткування, зазначені в пп.пп. 141.4.3–141.4.7 ПКУ. Звісно, ці правила діють, якщо міжнародні договори між Україною та країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюють виплати, не вказують іншого, у т.ч. інші ставки податку. Про це розлогіше див. статтю «Податок на репатріацію: хто сплачує».

Згідно з ПКУ податок, утриманий із доходу нерезидента, резидентам варто перераховувати до бюджету під час виплати йому такого доходу.