АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ОПОДАТКУВАННЯ ПЛАТИ ЗА ЗЕМЛЮ ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ ТА ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ — ПІДПРИЄМЦЯМИ В ПИТАННЯХ І ВІДПОВІДЯХ
1. Хто з фізичних осіб є платниками земельного податку та орендної плати за землі державної та комунальної власності?
Платниками земельного податку з числа фізичних осіб є власники земельних ділянок і власники земельних часток (паїв), а платниками орендної плати за землі державної та комунальної власності — фізичні особи, що уклали з відповідним органом місцевого самоврядування (сільською, селищною, міською радою) або органом виконавчої влади договір оренди земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності. Водночас якщо в договорі оренди земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності обумовлено, що орендарем є фізична особа — підприємець і земельна ділянка надається для провадження підприємницької діяльності, то на облік у орган державної податкової служби як платник орендної плати за землі державної та комунальної власності береться фізична особа — підприємець.
2. Чи повинна фізособа — власник нежитлового приміщення (його частини) у багатоповерховому жилому будинку сплачувати земельний податок?
Відповідно до п. 287.8 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету земельний податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
3. З якого часу фізособа-підприємець, що викуповує орендовану ним земельну ділянку державної чи комунальної власності на підставі договору купівлі-продажу (водночас договір оренди землі в у становленому законодавством порядку не розірваний), сплачуватиме земельний податок?
У разі якщо фізична особа — підприємець викуповує орендовану ним земельну ділянку державної чи комунальної власності на підставі договору купівлі-продажу, до того ж договір оренди землі в установленому законодавством порядку не розірваний, то така фізична особа сплачуватиме земельний податок з моменту державної реєстрації права власності на земельну ділянку, якщо інше не передбачено договором купівлі-продажу цієї земельної ділянки.
4. Які пільги щодо сплати земельного податку встановлені для фізичних осіб?
Відповідно до п. 281.1 ПКУ, від сплати земельного податку звільняються:
- інваліди першої та другої груп;
- фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
- пенсіонери (за віком);
- ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з п. 281. 2 ПКУ, звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб у п. 281.1 ПКУ, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання в межах граничних норм:
- для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більше як 2 гектари;
- для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах — не більше як 0,25 гектара, у селищах — не більше як 0,15 гектара, у містах — не більше як 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва — не більше як 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів — не більше як 0,01 гектара;
- для ведення садівництва — не більше як 0,12 гектара.
5. Які ставки земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено?
Ставки податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), установлюються в розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276, 278 ПКУ.
6. Що є підставою для нарахування плати за землю (земельного податку та орендної плати)?
Згідно з п. 286.1 ПКУ, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ПКУ).
ДПІ в Будьонівському районі м. Донецька