Туристична діяльність та РРО

Із настанням теплої пори року численні туристичні агенції поспішають утілити мрії про відпочинок і забезпечити всіх бажаючих квитками, місцями в готелі тощо. Справа за малим — потрібно розрахуватися. І ось тут у самих турагентів можуть виникати питання щодо оформлення розрахунків з клієнтами. Точніше щодо використання чи невикористання РРО при розрахунках готівкою чи картками. Ми вирішили дати відповідь на кілька найтиповіших з них

Турагентство — юрособа на єдиному податку групи 4. Чи можна нам приймати гроші за тури готівкою? Якщо так, чи потрібно для цього використовувати РРО?

ВІДПОВІДЬ: Ваше підприємство може не використовувати РРО, але за умови, якщо ви прийматимете готівку з оформленням прибуткового касового ордера та видачею квитанції до нього.

Добре відомо, що суб’єктами, які провадять і/або забезпечують туристичну діяльність, є туроператори та турагенти (ст. 5 Закону України «Про туризм» від 15.09.1995 р. № 324/95-ВР, далі — Закон про туризм). До останніх належать юрособи, створені згідно із законодавством України, а також фізособи — суб’єкти підприємницької діяльності, які провадять посередницьку діяльність з реалізації турпродукту туроператорів і туристичних послуг інших суб’єктів туристичної діяльності, а також посередницьку діяльність щодо реалізації характерних та супутніх послуг.

У свою чергу, у Законі України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО) чітко визначено: РРО можна не використовувати, зокрема, при наданні послуг підприємствами, установами й організаціями всіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою в установленому порядку (п. 1 ст. 9 Закону про РРО). Така ж позиція і в Міндоходів (підкатегорія 109.03 «ЗІР»).

Тому ви можете спокійно приймати готівку за реалізовані тури туроператорів та надані туристичні послуги за умови заповнення ПКО та видачі покупцям відповідної квитанції, яка є розрахунковим документом. Приналежність же до групи 4 єдинників у такому випадку на порядок приймання готівки жодним чином не впливає.

Фізособа перебуває на групі 3 спрощеної системи оподаткування. Діяльність полягає в здаванні номерів у невеликому готелі. Для приймання карток був установлений платіжний термінал. Чи потрібно нам використовувати РРО?

ВІДПОВІДЬ: Фізособи-підприємці, які сплачують єдиний податок, мають право не застосовувати РРО при продажу товарів або наданні послуг (п. 6 ст. 9 Закону про РРО). Причому Закон не містить жодних обмежень щодо застосування цієї пільги в разі встановлення банківського платіжного термінала.

Наше підприємство є туристичним агентством. Основний напрям роботи — реалізація згідно з агентськими договорами транспортних квитків, страховок, місць у готелях, а також туристичних послуг у комплексі. Готівкові кошти приймаються в касу з оформленням прибуткових касових документів без застосування РРО. Чи можемо ми проводити водночас із готівковими розрахунками за перелічені вище послуги розрахунки через платіжні термінали? Чи потрібно при цьому встановлювати РРО?

ВІДПОВІДЬ: Ні, використовувати банківський платіжний термінал без РРО не вийде.

Як ми вже зазначали, юрособа може приймати готівку за послуги без РРО в разі оформлення прибуткових касових ордерів та видачі відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою в установленому порядку (п. 1 ст. 9 Закону про РРО). У випадку ж використання платіжного термінала ви не зможете виконати ці вимоги: розрахункова операція1 виконується, але прибутковий касовий ордер при цьому заповнити неможливо, оскільки немає готівкових надходжень.

Отже, без використання РРО приймати банківські картки в оплату за надані послуги не вийде.

Крім того, Закон про РРО містить винятки щодо використання РРО для певних видів діяльності чи операцій. Але коли частина ваших розрахункових операцій не підпадає під звільнення — необхідно використовувати РРО на виконання ст. 3 Закону про РРО.

Водночас нагадаємо: під час організації приймання та обслуговування туристів в Україні, розрахунки за які проводяться в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків), а також при наданні туристичних та екскурсійних послуг за умови проведення розрахунків за межами стаціонарних приміщень суб’єктам туристичної та екскурсійної діяльності дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО з використанням розрахункових книжок і книг обліку розрахункових операцій (п. 24 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою КМУ від 23.10.2000 р. № 1336). Як бачимо, у першій частині згаданої норми йдеться про обслуговування фізосіб, які вже є туристами2. Крім того, не зовсім зрозуміло: умова розрахунку поза межами стаціонарних приміщень стосується всього пункту чи лише другої його частини (після словосполучення «а також»). Тому є сумніви, що безпосередньо турагенти можуть скористатися цією нормою.

Тож ми звернулися з відповідним запитом до Міндоходів. Щойно отримаємо відповідь — одразу опублікуємо її на сайті «Інтерактивної бухгалтерії». Поки що ж, вважаємо, у вашому випадку користуватися цією пільгою небезпечно. Отже, радимо використовувати РРО.

Сергій ГЛИНЯНИЙ,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

1 Розрахункова операція — приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернення покупцем товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця чи, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця (абз. 4 ст. 2 Закону про РРО).

2 Турист — особа, яка здійснює подорож по Україні або до іншої країни з незабороненою законом країни перебування метою на строк від 24 годин до року без провадження будь-якої оплачуваної діяльності та із зобов’язанням лишити країну чи місце перебування в зазначений строк (ст. 1 Закону про туризм).